İNKA UYGARLIĞI

13°31'55.02"S 71°58'8.49"E

Atlantis gibi, Güney   Amerika'da büyük bir megalitik ve poligonal yapım tekniklerinin izlerine rastlanmaktadır. Depremlerin açığa çıkardığı masif duvarlar bugün ortadadır ve yıkık değildirler.

Depreme dayanıklı duvar inşa etme tekniği, Antik Mu'da çok önemli bir sanattı. Evler ve sosyal konutlar böyle yani megalitik taş bloklardan yapılmıştı, yüksek bir kültürün amacı olarak gelecek nesiller tarafından görülmeli ve değerlendirmeliydiler, böylece toplum binlerce yıllık geçmişinden etkilenir ve güç kazanırdı.Bu gün çimento, ahşap ve alçı-sıvadan yaptığımız duvarların bir kaç yüz yılı aşabileceği şüphelidir. Mısır, Malta ve peru'daki megalitik yapılar bu türdendir ve hayla ayaktalar dırlar. peru'nun antik başkenti Cuzco büyük bir olasılıkla İnkalar'ın çok öncesinde yapılmıştır ve binlerce yıla rağmen hala yaşanabilir haldedir.Aşağı Cuzco'daki yapıların çoğunun duvarı çok eski tarihlemeler ortaya çıkarmıştır ve bu duvarlar işgalci ispanyollar'ın tüm yıkıcılığına rağmen fazla zarar görmemiştir.

Cuzco'nun 185 km güneyinde Bolivya, Altiplano yöresinin yükseklerinde bulunan Puma Punku antik kenti diğer bir mükemmel örnektir ve ünlü Tiahuanaco kentindeki dev megalitik yapılara sadece 2 km uzaklıktadır. Gerek Puma Punku'da gerekse de Tiahuanaco'daki bulunan yapılarda sanki dev bir el evcilik oynamış ve oraya buraya dağıtmıştır.

Bunu ne tür bir felaket yapmış olabilir.Binlerce yıllık megalitik yapılar ve yüzlerce binlerce ton ağırlığındaki taş bloklar, hangi korkunc jeolojik felaketler sonucu bir birlerinde ayrılmış ve parçalanmıştır.Anlaşıldığı kadarıyla Güney Amerika kıtası aniden gelen bir doğal yada doğal olmayan bir felaketle karşılaştı.Belkide Ana neden yine kutup kaymasıydı.Bu gün And dağlarının tepelerinde, 400 m yükseklikte denize   açılan kanallara rastlandı ve bu kuramı destekleyen sayısız okyanus fosili Titicaca gölü kıyılarında bulundu .Ama  en inanılmazı dünyanın en yüksek gölünde hayla deniz atlarının yaşamasıdır 

 

İ