VOYNİCH EL YAZMASI

Bilinmeyen bir dil ve yazıyla yazılmış, 240 sayfa olan ancak orijinalinin 270 sayfa olduğu tahmin ediliyor,. içindeki resimlerden ise kitabın farmakolojik bilgiler,anatomi, şifalı bitkiler ve astrolojik çizimler içerdiği anlaşılmakta edilen gizemli kitaptır


Bu gizemli kitapçık 1912 yılında Wilfrid M. Voynich isimli bir sahaf tarafından bulunmuş ve Amerika'ya getirilmiştir. Bugün  Yale Üniversitesi'nde saklanmakta ve incelenmektedir. Kitabın hangi dilde yazıldığı bilinmemekte olup, içerisinde ilginç bitki resimleri, Yıldız haritaları ve insan çizimleri bulunmaktadır. Bilinmeyen dilde yazılan Voynich el yazmasının ne anlatmak istediğini çözmek için yıllardır dilbilimciler, kriptologlar, bilim adamları ve pek çok meraklı uğraşmakta ancak kitabın dili ve anlattıkları hala çözülememektedir.

 


Voynich elyazması ilk incelenmeye başladığından itibaren önce doğruluğu kanıtlamaya çalışılmıştır. Çünkü bilinmeyen bir dil ile yazıldığı için o dönem Bu belgeyi bulan sahafın para kazanmak amacıyla sahte bir belge üretip üretmediği araştırılmıştır. Daha sonra yapılan incelemelerde metinlerin gelişigüzel yazılmadı, belli bir dil bütünlüğü içinde Bu kitabın yazıldığı ortaya konmuş ve doğruluğu kanıtlanmamıştır. Yapılan karbon testi ile kitabın 15 yüzyılda yazıldığını ortaya çıkarmıştır. Kitap büyük ihtimalle Rönesans İtalyasında Avrupa da kullanılan mürekkepler kullanılarak yazılmış, Tıp farmakoloji ve astroloji bilgileri içeren gerçek bir kitaptır.


Voynich elyazmasının bulunduğu tarihten itibaren içerdiği Gizemi ortaya çıkarmak için pek çok araştırmacı ve bilim adamı yoğun şekilde incelemiştir. İkinci Dünya savaşında Japonların kodlama sistemini çözen Amerikalı ünlü bilim adamı William Friedman'ın bile incelediği Voynich el yazması, ne yazık ki hala Rosetta taşı nın çözüldüğü​ gibi çözülememiştir. Hatta Friedman, 2001 yılında kadar Voynich elyazmasını incelenmiş ve çözemeyince "Ben bu işin kitabını yazdım Ancak bunu çözemedim çözülemez" demiştir.

 

Voynich el yazması dünya üzerindeki en gizemli kitaplardan birisi olarak kabul edilmektedir. İçerisinde garip şemalar ve çizimlerin yer aldığı kitap bilinmeyen bir dilde yazılmış şifreli bir metin kısmına sahiptir. Kitap toplamda 240 sayfadan oluşmaktadır. Kitap modern zamanlarda ortaya çıkmadan önce simyagerler ve imparatorlar tarafından sahiplenildi.1912 yılında WilfridVoyvich adlı bir lehçe kitap satıcısının eline geçen kitap keşfedildi ve bu kişinin ismiyle anılmaya başladı.

 

 

Voynich elyazması hakkında çok ilginç teoriler bulunmaktadır. Bu kitabın üzerinde bulunan en büyük Komplo Teorisi kitabın uzaylılar tarafından yazıldığı​ ya da yazdırıldığıdır. En popüler kurgu ise kitabın Avrupa'da Uzaylılar ile irtibata geçen bir grup tarafından yazıldığıdır. Diğer bir iddia ise kitapta çok sık tekrarlanan sözcüklerin ve çizimlerin Aslında ölümsüzlük anlamına geldiğidir. Yani Voynich elyazması iddiaya göre tamamen çözüldüğünde ölümsüzlük iksirinine ulaşılabilecektir.
Voynich el yazması hakkında gerçeğe yakın en geçerli teori ise belirli bir Kripto düzeninde yazılmış sadece tek bir kişi ya da grubun okuması amaçlanmış, anahtarlı şifrelenmiş bir kitaptır. Şifre bulunamadığı için kitapta çözülememektedir.

 

Yakın zamanda Voynich elyazması hakkında inceleme yapan Profesör Stephen Bax, belirli resimlerin ne anlama geldiğini ve sözcükleri tespit ettiğini duyurmuş, kendisi yaptığı​ çalışmaları İnternet sayfasından yayınlamaktadır. Stephen Bax'a göre kitap Arapça ögeler de kullanılarak yazılmıştır. Kendisi buradan yola çıkarak kantaron olarak bildiğimiz, Voynich elyazmasında bulunan bitkiyi çözmüş ve buradan yola çıkarak kitapta 14 şekil ve 10 sözcüğün ne anlama geldiğini ortaya çıkarmıştır. Hatta buradan yola çıkarak kitabın Aslında 11. yüzyılda Türkiye de yazıldığı bile iddia edilmektedir.
Kitabın 13. yüzyılda ünlü bilim adamı Bacon tarafından yazıldığı iddia edilse de doğruluğu kanıtlanmamıştır.
Voynich el yazmasının içerdiği Gizem hala kafaları oldukça kurcalarken yakın zamanda  İspanyol bir Yayınevi tarafından uçuk fiyatlara kopyaları satışa çıkarılmıştır. Amatör olarak birçok kişi hala Voynich el yazmasının sırrını çözmeye uğraşmaktadır.