KRİSTALLERİN SIRRI

 

NOT ÖNEMLİ NOKTALAR

1-

2

3

4

 

ŞİFALI TAŞLAR HAKINDA GENEL BİLGİLER: MİNEROLOJİK SAĞLIK

 

Dr. J. M. Shah B.Pharm., Ph.D., D.Sc. Dr. J. M. Shah, hastalıkları Kirlian Tekniği ve Mineral Terapi ile tedavi ettiğini iddia ediyor. Doktor´a göre, bu yöntemle kalp hastalıkları dışındaki hastalıkları ilaç kullanmadan ve cerrahi müdahaleye gerek olmadan önleyebileceği düşüncesinde. Shah´ın tekniği özellikle yüksek kolestrol, diabet ve solunum sorunlarında iyi sonuçlar vermiş; Kirlian Fotoğraf Tekniği 1939´da keşfedilmişti. Bir fotoğraf cihazı aracıyla, auranın veya enerji beden görüntülenmişti. Aura fotoğrafi on el parmağı, iki avuç ve iki ayak üzerinde uygulandığında olası hastalıklar belirlenebiliyor, temel yaklaşım ise hastalıkların enerji bedene 6-8 ay öncesinde giriyor olması. Parmaklardaki enerji halkaları sağlıklı insanlarda, bütün bir daire şeklinde. Kırık ve eksik enerji halkaları başlamakta olan sağlık sorunlarını gösteriyor. Avuç ve ayaklardaki kara noktalar ise, hastalıkların enerji akışını engellediğinin ve düzeyini düşürdüğünün kanıtı. Teşhislerde, Reflexology yani ayaklarla ilgili özel kartlar kullanılıyor. Bilindiği gibi dünyanın her yerinde erken teşhis için büyük paralar harcanıyor, Dr. Shah´a göre yeni buluşlar önemli ve çok yararlı olabilirler ve kendi tekniğini böyle tanımlıyor. Tıbbi Astroloji, Auro Fotoğrafçılığı ve sarkaç araştırmaları erken teşhiste temel öğeler olarak kullanılıyor. Ayurveda alanında bir bilim dalı olarak tanımlanan Tıbbi Astroloji´de, kişinin horoskobundaki (doğum haritası), 6., 8. ve 12. Evler´in gelecekteki olası sağlık sorunlarını gösterdiğini kabul ediliyor. Özellikle de Satürn´ün Güneş üzerindeki etkileri önemli kalp sorunlarını gösteriyor. Auro Fotoğrafi´nin temeli tüm yaşayan organizmaların iki bedeni olduğudur. Birisi görülebilen fiziksel beden, ötekisi ise görülemeyen enerji bedendir. Enerji beden bizim auramızdır.

 

Aura fotoğrafları enerji düzeyinin bozulduğunu veya değişmeye başladığını gösterebilirler. Ama düzenlemeyi başaramazlar yani sadece uyarırlar. Mineral Şifa inancına göre ise, bunu taşlar başarmaktadırlar. Bunun için temelde 9 taş kullanılıyor ve renklerle eşleştiriliyor;


Bu renklerle, taşların arasındaki vibrasyonların dengesi enerji bedenimizin sağlığını gösterir. Denge bozulduğunda, hastalık başlar. Bozuk vibrasyonlar, taşların yardımıyla dengelenebilir ve yeniden sağlık kazanılabilir. Işık vibrasyonları, yıldızlardan ve gezegenlerden gelirler, bizler vibrasyonları farklı düzeylerde alır ve bireysel olarak ruhlarımızda bulunan eş enerji merkezleriyle bütünleştiririz. Her insanın ruhu, ışığın yedi rengiyle beslenir ve fizik biliminde her rengin farklı dalga boyları vardır. Yani; Renk Dalga boyu Frekans (Angstrom/saniye) (Vibrasyon/saniye) ------------ ---------------- -------------------- Mor 4000 750 trilyon Çivit 4000 700 " Mavi 4600 650 " Mavi/yeşil 5000 600 " Yeşil 5400 550 " Sarı 5800 500 " Portakal 6200 450 " Koyu kırmızı 7000 430 " Hindu Vedik kitaplarda taşların şifa amacıyla kullanıldıkları yazmaktadır. Örneğin yakut ve mercan sıcak taşlardırlar, zayıf kalplere enerji verirler. Hasta, belli enerji merkezlerinin takviye edilmesiyle güçlenebilir ve oradaki aura düşüklüğü düzeltilebilir. Evet, Dr. Shah´ın anlattıkları böyle; bilim kuşkulu ve ihtiyatlı ama yine de düşünmek gerek. Bugünkü bilimimiz, 500 yıl önce büyücülük olarak tanımlanabilirdi..

 

BİR KRİSTALİ TEMİZLEME

Gereksiniminize uygun bir kristal seçtikten sonra onu herhangi bir amaçla kullanmadan önce, belirli hazırlık aşamalarından geçirmeniz gerekir; bunlardan birincisi, kristalin fiziksel olarak temizlenip arındırılmasıdır. Bunlar ilk kazılıp çıkarıldıkları zaman genellikle, üzerlerinde çeşitli minerallerden oluşan bir kabuk vardır; bu kristalleri bir oksalik asit banyosuna yerleştirmek gerekir. Bundan sonra kristallere bir çok kişi tarafından dokunulur ve her biri bu kristaller üzerinde kendi zihinsel veya duygusal tesirlerini bırakırlar. Böyle oksalik asit artıklarıyla birlikte istenmeyen titreşimleri de yok etmek için, Kristali bir kaç gün doğal deniz suyunda tutmanız gerekir. Bu işlem hem kristalin üzerindeki her türlü kimyasal artığı temizler hemde titreşimleri yok edecektir.Kristal, deniz tuzu yatağından parlak ve temiz bir şekilde çıkacaktır; kusurları tuz kristallerinin onun yapısı üzerindeki reaksiyonu sonucunda giderilmiş olur. Kristal sonra soğuk ve temiz su da durulanmalıdır. Bu andan itibaren başkalarının kristalinize dokunmasına izin veremeyin, çünkü onlar kristali bilinçsizce kendi düşüncelerini ya da arzularıyla dolduracak ve sonuçta kristali bir kez daha arındırma gereği doğacaktır. Eğer kristali her gün kullanıyorsanız, o zaman çekmiş olabileceği negatif titreşimleri yok etmek için onu haftada bir kez maden tuzu eryiğine yatırmanız gerekir. ( İnsan kaya kristalleriyle çalışırken düşüncelerine çok dikkat etmelidir, çünkü kristalin enerjileri bu düşünceleri büyütür ve bu da yıkıcı sonuçlara yol açabilir ) Ilık suyla dolu küçük bir cam kabın içine bir çorba kaşığı deniz tuzu koyun ve tuzun tamamen erimesini sağlayın. Kristali yerleştirip bir gece boyunca öyle bırakın ve ertesi gün soğuk su ile temizleyin. Kristal artık yeniden faaliyete geçirilmeye hazırdır . Lütfen bu suyu daha sonra tekrar kullanmayın, aksi takdirde suda kalan negatif enerjileri ve titreşimleri tekrar kristal oluşumlarına aktarmış olursunuz. O zaman kristalin yine deniz tuzu eriyiğinde temizlenmesi ve sonra yeniden " sevgi"yle ve yeni bir programla yeniden faaliyete geçirilmesi gerekecektir. Kaya kristallerini kullanırken, düşüncenin ne kadar güçlü olduğunu tamamen anlamanız çok önemlidir.

PROGRAMLAMA

Doğal kristalleri kendilerine yüklenen her hangi bir düşünceyi kaydetme ve depolama yeteneğine sahiptirler. Ve sizde kişisel kristalinizi istediğiniz her hangi bir biçimde programlayabilirsiniz. Kristalin enerjisini değişik amaçlar için kullanmak isteyenlerin, küçük bir kaya kristali edinip belirli bir görevle programlamaları iyi olur. Eğer bir kristali size yararlı olması için programlamazsanız o zaman o sizin duygu ve düşüncelerinizi büyütür. Örneği, eğer negatif duygu ya da düşünceler içindeyseniz kristal bunları büyütecektir.Elemantal zekanın sizin isteklerinizi gerçekleştirebilmesi için, kristale önce bir zihinsel bir imge yüklemelisiniz ve bu nispette sade ve basit bir görevi betimleyen bir imge olmalıdır. Eğer adali yada asabi gerilimleri gidermek için bir kristal kullanmak istiyorsanız, temiz bir erkek*  kristal kullanın kristali sağ ellinize alın ve alın hizanızdan biraz yukarda tutarak ona alnınızın orta yerinden açılıp genişleyen bir yay imgesi projekte edin bunu yaparken bir yandan da ona "tüm gerilimi yok et " diye yüksek sesle talimat verin. Bu andan itibaren kristal görevini kendisinden istenildiği şekilde yerine getirecektir; ancak bunun için, kişinin kristali kullanmadan önce elementale doğru zihnen" sevgi " projekte etmesi şarttır.

 

FAALİYETE GEÇİRME

Tüm kaya kristallerinden sürekli olarak bir elektromanyetik enerji akımı çıkar ve bu tüm yaşam formlarına etki eder. Bu güç kaynağından yararlanmak için. kristali içindeki  sakiniyle birlikte Evrensel Amaca adamalısınız çünkü böyle yapmakla siz, Elemantal zekaya, daha yüksek katların  farkındalığını aktarmış olursunuz. O zaman o da bu dış dünyanın bir parçası olmayı arzulayacak, kristal formundan kurtulabilme çabası ile daima artan bir düzeyde elektromanyetik enerjilerini salıverecektir Kristali sol elinize alın, sivri ucu yukarı gelecek şekilde ve kalbinize yakın tutarak ona beş dakika süreyle bir " Sevgi" düşüncesi projekte edin. Bu uygulama sizinle Elemantal zeka arasında dostça bir ilişki kuracaktır. Çünkü koşulsuz sevgi duygusu kristalin atom molekülerinin hiç bir engel çıkarmayacakları en yüksek ve en saf titreşimlere sahiptir. Elemantal de karşılık olarak, Kristalin ucundan bir elektromanyetik enerji akımı yayacak ve bu akım boğaz ve alın bölgesinde kendini belli edecektir. Bir beş dakika daha bu " sevgi" projeksiyonunu sürdürün; bir yandan da kristalin içindeki, bu sevgi dolu temasdan mutluluk duyan Elemantal zekanın verdiği karşılığın   giderek artışına dikkat edin. Elektromanyetik enerjinin akışının serin uyarıcı gücü giderek daha da belirginleşecek, Sizin kısmen de olsa, kendi dış enerji alanınız ve bu alana elektromanyetik enerjinin girişinden kaynaklanan  yaralarlarının farkına varmanızı sağlayacaktır. Bazıları bedenlerine bir " dış" enerji girmesi düşüncesi karşısında endişe duyabilirler, bunun uzun vadede ki sonuçlarından korkabilirler.

 

Ancak negatif bir duygu olan korkunun kendisi yıkıcı bir güçtür; korku insanın iç salgı bezi sistemini etkiler ve virüslerden kaynaklanan hastalıklara karşı ilk savunma hattı olan etrik bedene ait yaşamsal enerjinin tükenmesine yol açar. Eğer kristal her gün bir "sevgi" düşüncesiyle faaliyete geçirilirse, o zaman tüm canlı şeylerle ortak özellik olarak ona göre karşılık verecek ve ona programladığınız görevleri yerine getirecektir.Ancak sizden başka birinin kristalinize dokunmamasını mutlaka sağlamalısını, çünkü onların düşünceleri veya arzuları elemantele aktarılacak o da sizin önceki programlarınızı silecektir. Duyguyla yüklendikleri (Şarj edildikleri) zaman düşünceler olağanüstü yaratıcı hale gelirler; ve düşünce kristalin içindeki Elemantal zekayla tek iletişim vasıtamız olduğu için, böyle zamanlarda düşüncelerimiz daima olumlu ve yapıcı olmalarını sağlamak yaşamsal  bir önem taşır.İşte bu yüzden kristalinizin duygularını kontrol edemeyen yad kristalinize imrenen kişilerin etkisinden korumanız gereklidir.Kuarz kristalinin azami derecede faaliyete geçirebilmek için kristalinizin aşadığıdaki enerjinin tam işbirliğini sağlayabilmek için kristali aşağıdaki sözcüklerle Evrensel amaca adamanızı öneririm. "Bu kristali Evrensel Amaca adıyorum. Bu andan itibaren onun enerjilerinin tüm canlılara yararlı olabilmek için kullanmaya söz veriyorum. Çünkü ben yaratıcı ile Bir'im; bundan dolayı tüm yaşam formlarıyla da Bir'im. Şimdi bu kristalin içindeki yaşam enerjisini, Evrensel Amaca hizmette kullanılabilmesi için faaliyete geçiriyorum."

 

KRİSTALLERİA

İki uçlu bir kristal seçin ve eşit bir enerji akışı sağlamak için onu ortasından bir bantla (gümüş bir bant olması iyi olur) kolye haline getirin.

 

KRİSTALLERİN GÜÇLERİ

Burç Taşları : Burç taşları o burcun simgesi olarak çok eskiden günümüze dek kullanılan simge taşlarıdır, işte biz bunlara burç taşları diyoruz.

Ritm Taşları: İnsanın biyolojik ritmini dengeleyen taşlardır, örneğin tok olduğumuz halda açlık hissinden kurtulamamak veya uykunuz olduğu halde uyumamak gibi sorunlar ve benzerleri insanın biyolojik dengesinin bozukluğuna işaret eder. İşte bu dengesizliği veya düzensizliği gidermek için taşınmasında yarar olan taşlara Ritm taşları denir.

Tılsım Taşları: Çoğumuz hayatımız boyunca çok küçük tesadüfler ve aksilikler sebebiyle bizim için çok önemli olabilecek gelişmeler ve başarılardan mahrum olmuşuzdur. İşte tılsım taşları üzerinizde taşındığı taktirde bu eksik kalan motivasyonu sağlayan ve temelde bize şans getiren taşlardır.

Enerji Taşları: Günümüzde hız hayatımızın her alanında etkili oluyor. Artık daha hızlı yürüyor, daha hızlı çalışıyor, daha hızlı konuşuyor, yiyor içiyor ve ulaşıyoruz. İşte bu hız insanın varolan temposunun üzerine çıktığında azalan enerjimizi arttırmak için taşımamız gereken taşlara enerji taşları diyoruz.

BURÇLARA GÖRE TAŞLAR

 

KRİSTALLER VE FAYDALARI

 

AGATE-Akik: Kalkedon. Kırmızı, portakal, sarı, kahverengi tonlarında. Som. Öğütülebilir. Mide, bağırsak, karaciğer, dalak, böbrekler ve radyasyon hastalarında etkili. Kalp üzerine takıldığında kan şekeri, iştahsızlık ve lenfler üzerinde etkin.Duyguları dengeleyici yaralanma ve yanma olaylarından sonra çabuk iyileştirici, beyin enerjisini dengeleyici. Mavi desenlisi, sabır ve barış duygularını arttırır, sakinleştirirH-CRT

 • Taş……………………….…...:AGATE-Akik-Yemen Taşı
 • Parlaklığı ………………..….: Donuk-Camsı-Yağımsı
 • Renkleri……………....….….:Mavi-Kırmızı-Yeşil
 • Çakralar……….……….…....:Boğaz-Karın
 • Sembolü Olduğu Hususlar :İletişim-Duygusal-Beden ve eterik beden
 • Yapısal Görünümü.…….. : . Bir merkezin çevresinde çeşitli renklerde halkalardan oluşmuş bir görünümdedir. Serttir ve renkli kısımları ışığı geçiren bir yapıya sahiptir.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsaniz akik size iyi gelecektir.
 • Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İşadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.
 • Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.
 • Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.
 • Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir. Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur. Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.
 • Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir. Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır. Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olur.

 

AMETİST: Yarı şeffaf mor/lavanta renklerinde. Fiziksel, imajinatif ve düşünsel güçleri dengeleyici. Uykuda veya uyanıldığında takılırsa, öfkeyi,sabırsızlığı, ve kabusları engeller. Baş ağrıları, gözler, saç dökülmesi, kilo kaybı, kan şekeri dengesi üzerinde etkilidir. Hıçkırığın, alkolün, aşırı yemeğin zararlarını azaltır. İyi bir panzehirdir (özellikle alkole karşı) ev hayvanlarının suyuna konulursa pireleri kovar. H-CRT

 • Taş……………………….…...:AMETİST-Mor Yakut-Aşk Taşı
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı
 • Rengi………………….….….:Mor-Eflatun-Erguvan
 • Çakralar……….……….…....:Alın-Taç
 • Sembolü Olduğu Hususlar. :Adalet, cesaret, doğru karar verebilen akıl ve huzur
 • Yapısal Görünümü.…….. :Saydam

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir.
 • Depresyona karşı faydalıdır.
 • Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Enerjisi huzur vericidir. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Fazla çalışmaktan ve stresten kaynaklanan zihinsel yorgunluğu giderir. Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Ancak ciddi bir kişilik bozukluğuna sahip insanlar bu enerjiyle uyuşamayarak, onu rahatsız edici bulabilir.
 • Kişiye iç huzuru vererek karar verme yeteneğini güçlendirir.
 • Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor ya da çok açık renkli, özellikle de berrak olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir.
 • Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirdiği ve kalbi koruduğu söylenir.
 • Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız; ametisti yatmadan önce bir süre elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyarak yatın. Sorununuzun nasıl düzeldiğini göreceksiniz. Uyku sorunlarına iyi geldiği gibi kâbus görmeyi de engeller.

 

 

AQUAMARİN: Beril türünde. Açık parlak mavi-yeşil renklerde. Sakinleştirici, güçlendirici; zihin açıcı; yaratıcılığı İlişkilerin kolaylaşmasını, güven duygusunun artmasını sağlar. Gırtlak, tiroid, dalak, bağışıklık sistemi, timus, lenfler üzerinde yararlı etkiler oluşturur. Korkuları, huzursuzlukları, panik ataklarını yatıştırır, azaltır. Alerjik solunum rahatsızlıklarını yumuşatır. Eski çağlarda su yolculuklarında koruyucu olarak kabul edilirdi.

 • Taş……………………….…...:AQUAMARİNE-Akuamarin
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı
 • Rengi………………….….….:Gök Mavisi-Deniz Mavisi
 • Çakralar……….……….…....:Boğaz-Kalp
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Güzellik, dürüstlük, bağlılık ve güven
 • Yapısal Görünümü.…….. :Uzun prizmatik alışkanlık, prizma yüzlerine sıra dikey çizgiler ve büyüme ve oyma figürleri. Mevcuttur

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 •  Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgileri kuvvetlendirir.
 • Bereket ve uğur taşıdır.
 • Cesaretinizi ve inancınızı yitirdiğiniz ve vazgeçme aşamasına geldiğiniz anlarda akuamarin sizi yüreklendirir ve kendinize olan güveninizi yeniler.
 • Eğer iyi yaptığınız işlerde bile kendinizin yetersiz kaldığına inanan mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz; akuamarin sizin manen tatmin olmanızı sağlayacak şekilde görüşünüzü genişletir; kendi değerinizi farketmenizi sağlar.
 • Farkındalığı artırır.
 • Kendine güveni artırır. Tembellik eğilimini geçirir.
 • Kendisini taşıyan kişileri negatif enerjilere karşı korur.
 • Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.
 • Taşıdığı özellikler dolayısıyla strese ve gerginliğe karşı kullanılabilecek en uygun taşlardan biridir. Bunda mavi renginin önemi de büyüktür. Zihinsel ve bedensel gevşeme sağlar. Aşırı sinirli, gergin ve heyecanlı bir yapıya sahipseniz akuamarin daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır.

 

AZURİTE : Koyu mavi, mavi-mor renklerde. Alın ve boğaz üzerinde aktiftir ama aşırıya kaçılmadan. Ayrıca bilinçaltını Sakinleştirdiği iddia edilmektedir. Fiziksel güç sağlar, yaratıcılığı, kararlılığı, anlayışı, gerçekleri görmeyi geliştirir. Hücrelerin normal dışı davranışlarını dengeler. Tiroid, sinüsler, cilt sağlığı, dalak, sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler Yaratır. H-CRT-T

 • Taş……………………….…...:AZURİTE-Azurit-Lacivert Taşı
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı
 • Rengi………………….….….:Mavi-Mavi yeşil
 • Çakralar……….……….…....:Alın-Taç
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Duygusal, zihinsel, ruhsal beden
 • Yapısal Görünümü.…….. :Bir çeşit bakır cevheridir. Kristal yapısı birbirine dik ama farklı uzunlukta olan eksenlerden oluşur. Çoğunlukla malahitle birlikte bakır yataklarında bulunur. Yoğun küme , küçük kristaller ya da küme topları biçiminde farklı yapıdan oluşabilir.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Duyguların ve düşüncelerin rahatça ifade edilebilmesini sağlar. Kişinin, iç dünyasını hissedip, onu dışa vurma yeteneğini artırır. Derin konular üzerine konuşma yeteneğini ve bu konudaki arzuyu artırır.
 • Düşüncelerin berraklaşmasını sağlar.
 • İçe yönelik derin enerjisiyle, geçmişi değerlendirmenize ve bilinçaltınızı yeniden programlamanıza yardım eder.
 • Kişinin duygularını kabullenmesini ve konuşkan olmasını sağlar.
 • Kolye, kolye ucu ya da küpe olarak kullanılması durumunda, kişinin ruhsal olarak uyanık kalmasını sağlar.
 • Malahit ile birlikte kullanıldığında, içe gömülen duyguların ortaya çıkmasına sebep olur ve kişinin hissettiklerini açıklamasına yardım eder.

 

 

AVENTURİNE-Aventurin:Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve depresyona karşı etkilidir. Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır. Şans taşı olarak kabul edilir. Zihinsel karmaşayı ve stresi azaltır. Neşe taşı da denir. Sakinlik ve yaşama sevinci sunar.

 • Taş……………………….…...:AVENTURİNE-Aventurin-Yıldız Taşı
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı,Mumlu
 • Rengi………………….….….: Yeşil, Mavimsi Beyaz, Yeşilimsi Kahverengi, Mavimsi,
 • Çakralar……….……….…....:Karın
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Güç-Kuvvet-Dayanıklılık-İkdidar
 • Yapısal Görünümü.…….. :İçinde zerrecikler halinde pırıltı benzeri görünümler bulunan tanecikli bir yapı

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve depresyona karşı etkilidir.
 • Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır.
 • Şans taşı olarak kabul edilir.

 

 

AY TAŞI-Moonstone :Aşırı tepki verdiğiniz ve endişeli olduğunuz durumlarda aytaşı sizi dengeler ve diğer insanların hislerine karşı duyarlı olmanızı sağlar. Aytaşı, kişinin duygusal gerilimden kurtulmasına ve duygularını kabullenmesine yardımcı olur. Duygusal dengeyi sağlar ve egoya karşı iyi gelir. İnsanlarla aranızdaki şefkat ve sempati duygularını karşılıklı olarak artırır ve kendisini taşıyan kişiye sempati kazandırır. Rüyaların daha net hatırlanmasını sağlar. Sevgililerin daha ihtiraslı olmasını sağlar. Sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirir. Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkilidir

 • Taş……………………….…...:AY TAŞI
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı-İncimsi
 • Rengi………………….….….:Gümüş veya mavimsi parlak, yeşil, sarı,beyaz,
 • Çakralar……….……….…....:Alın-Hara
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Aşk, umut, rüya, güneş ışını.
 • Yapısal Görünümü.…….. :Opal taşına benzemekle birlikte daha açık renktedir
 • Bir ışık kaynağına yaklaştırıldığında ise çok çeşitli renlere bürünür. Açık renklileri saydam, koyu renklileri ise yarısaydamdır

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Aşırı tepki verdiğiniz ve endişeli olduğunuz durumlarda aytaşı sizi dengeler ve diğer insanların hislerine karşı duyarlı olmanızı sağlar.
 • Aytaşı, kişinin duygusal gerilimden kurtulmasına ve duygularını kabullenmesine yardımcı olur.
 • Duygusal dengeyi sağlar ve egoya karşı iyi gelir.
 • İnsanlarla aranızdaki şefkat ve sempati duygularını karşılıklı olarak artırır ve kendisini taşıyan kişiye sempati kazandırır.
 • Rüyaların daha net hatırlanmasını sağlar.
 • Sevgililerin daha ihtiraslı olmasını sağlar.
 • Sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirir.
 • Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkilidir
 • Oburluğa karşı etkilidir

 

ALTIN-Gold : Çok iyi uyarıcı. Güçlendirici ve manyetik alan katalizörü, özellikler kalp bölgesinde ( solar plexus ) etkin ve yararlı CTRS . Sinir sistemini düzenler, hazmı kolaylaştırır. Pozitif enerji verir ve güneş enerjisini özümletir. Kitlesel olarak şifa Verdiğine inanılır. Yanı sıra hırsıda tahrik eder. Altın, bakır karışım ısıyı ruhsal yetileri körükler, diğer taşların etkilerini güçlendirir. Beyaz altın, güneş, ve ay etkilerini güçlendirir . H-CRT

 • Taş……………………….…...:ALTIN
 • Parlaklığı ………………...….: Parlak
 • Renkleri…………………..….:Sarı
 • Çakralar……….……….…....:
 • Sembolü Olduğu Hususlar :
 • Yapısal Görünümü.…….. : Metalik

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

BAKIR-Copper: Mükemmel enerji yöneticisidir. Düşünce gücünü ve sağlığını güçlendirir, taşıyanın enerji alanına katkıda bulunur Cilde temas ettirildiğinde, yatıştırıcıdır. Artrit, romatizma gibi yoğun enerji düğümlerini çözer. Bağırsaklara ve mideye Yararlıdır. Sıcak duygular verir, öfkeyi, alınganlığı azaltır. Güneş ve ay enerjilerini dengeler. H-CTR-T

 • Taş……………………….…...:BAKIR
 • Parlaklığı ………………...….: Parlak
 • Renkleri…………………..….:Kızıl
 • Çakralar……….……….…....: Bakır taban ve sakral çakralarla ilişkilidir
 • Sembolü Olduğu Hususlar :
 • Yapısal Görünümü.…….. :Metalik

 

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

BERİL

 • Taş……………………….…...:BERLY-Beril
 • Parlaklığı ………………....….:Camsı
 • Renkleri…………….....….….:Yeşil,Mavi,Sarı
 • Çakralar……….……….…....:Kalp,Taç,Alın,Karın
 • Sembolü Olduğu Hususlar .:Karanlıktaki aydınlık, kutsal amaç, sevinç
 • Yapısal Görünümü.…….. ..:Saydam ve Yarısaydam

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgileri kuvvetlendirir.
 • Bereket ve uğur taşıdır.
 • Cesaretinizi ve inancınızı yitirdiğiniz ve vazgeçme aşamasına geldiğiniz anlarda akuamarin sizi yüreklendirir ve kendinize olan güveninizi yeniler.
 • Eğer iyi yaptığınız işlerde bile kendinizin yetersiz kaldığına inanan mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz; akuamarin sizin manen tatmin olmanızı sağlayacak şekilde görüşünüzü genişletir; kendi değerinizi farketmenizi sağlar.
 • Farkındalığı artırır.
 • Kendine güveni artırır. Tembellik eğilimini geçirir.
 • Kendisini taşıyan kişileri negatif enerjilere karşı korur.
 • Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.
 • Taşıdığı özellikler dolayısıyla strese ve gerginliğe karşı kullanılabilecek en uygun taşlardan biridir. Bunda mavi renginin önemi de büyüktür.
 • Zihinsel ve bedensel gevşeme sağlar. Aşırı sinirli, gergin ve heyecanlı bir yapıya sahipseniz akuamarin daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır.
 • Zihnin ve düşüncelerin berraklaşmasını sağlar.

 

 

CİTRİNE-Sitrin : Ametist gibi, bir ortamdaki istenmeyen enerjilerin engellenmesi için kullanılabilir. Başarı getirici olduğuna inanılan bir taştır. Kendisini taşıyan kişiye neşe ve mutluluk duyguları verir. Kişinin depresyona neden olan duygularından kurtulmasına yardım eder. Kendine güvenmeme, kendinden şüphe etme ve sinirlilik durumlarında rahatlatıcı ve güven vericidir. Kişinin kendine güvenini artırır. Negatif enerjiyi yokeder. Ancak kuvars kristali gibi negatif enerjiyi bünyesinde toplamaz. Bu nedenle negatif enerjilerden arındırma işlemine de çok fazla ihtiyaç duymaz. Zihinsel berraklığı artırır.

 • Taş……………………….…...:CİTRİN-Sitrin
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı, ışıltılı
 • Rengi………………….….….:Sarının değişik tonları
 • Çakralar……….……….…....:Karın
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Umut, Sağlık, Gençlik, Sadakat ve vefa
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Ametist gibi, bir ortamdaki istenmeyen enerjilerin engellenmesi için kullanılabilir.
 • Başarı getirici olduğuna inanılan bir taştır.
 • Kendisini taşıyan kişiye neşe ve mutluluk duyguları verir.
 • Kişinin depresyona neden olan duygularından kurtulmasına yardım eder. Kendine güvenmeme, kendinden şüphe etme ve sinirlilik durumlarında rahatlatıcı ve güven vericidir.
 • Kişinin kendine güvenini artırır.
 • Negatif enerjiyi yokeder. Ancak kuvars kristali gibi negatif enerjiyi bünyesinde toplamaz. Bu nedenle negatif enerjilerden arındırma işlemine de çok fazla ihtiyaç duymaz.
 • Zihinsel berraklığı artırır.

 

 

 

CALSEDON-Kalsedon

 • Taş……………………….…...:CHALCEDONY-Kalsedon
 • Parlaklığı …………….…..….: Mat
 • Rengi………………….….….:Mavi-Beyaz , sarımsı kahverengi, bej, sarı ve yeşil
 • Çakralar……….……….…....:Boğaz, Alın , Karın
 • Sembolü Olduğu Hususlar.. : Gönül zenginliği, erdemlik,Cömertlik,
 • Yapısal Görünümü.…....….. :Mumsu,Yarı opak.Üst yüzeyi mavi, gri ve beyaz karışımı alt yüzeyi delikli ve kahverengi bir görünüme sahiptir.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Değişikliklere adaptasyonu kolaylaştırır.
 • Duygusal dengeyi sağlar.
 • Duygusal olarak kendinizi gerilim altında hissettiğiniz anlarda kalsedon taşının olumlu etkileri size ihtiyaç duyduğunuz içsel desteği sağlayacaktır. Kendinizi içtenlikle, dürüstçe ifade edebilmeniz için cesaret verir ve gerilim altındayken kendinizi ifade edemeyerek yaptığınız ve alışkanlık haline gelen sahte davranışlarınızdan kurtulmanızı sağlar.
 • İletişim yeteneğini güçlendirir. Kişinin duygularını ifade edebilmesi için gerekli isteği ve cesareti sağlar.
 • Koruyucu özellikleri dolayısıyla nazara karşı kullanılabilecek bir taştır.
 • Negatif enerjiye engeldir.
 • Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar.

 

CHRYSOLİTE:Krizolit

 • Taş……………………….…...:CHRYSOLİTE-Krizolit-Peridot-Zebercet
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı
 • Rengi………………….….….:Parlak sarı-yeşi
 • Çakralar……….……….…....: Karın, Kalp
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Refah, sıcaklık, mutluluk
 • Yapısal Görünümü.…….. :Saydam-Şefaf

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Çevreyle iletişimi mükemmelleştirir. Kıskançlık, egoistlik ve duygusal soğuklukları yokeder.
 • İyimserlik verir ve küçük gelişmelerden sevinç duyulmasını sağlar.
 • Kaygıyı azaltır.
 • Kişinin iç dünyasını farketmesini sağlayarak kişisel gelişimi hızlandırır.
 • Kişinin yaşam enerjisini, canlılığını korumasını sağlar.
 • Kişiyi verici olmaya yönlendirir.
 • Nedensiz duyulan korkulara karşı iyi gelir.
 • Neşe ve sevinç hissi verir. Böylece diğer insanlara da sevgiyle bakılmasını sağlar.

 

 

ELMAS-Diamond : Karbon oluşumu. Düşünceleri ve davranışları özümler, geliştirir, taşıyanın güçünü arttırır. Refah duygusunu artırırken cömertlik sağlar, aşkı ve şehveti tahrik eder, inancsızlığı engeller, mutluluk verir. Tüm enerji bloklarını kaldırır Güven verir, düşüncelerini netleştirir. Eskiler, panzehir olarak kullanırlardı . H-CTR

 • Taş……………………….…...:ELMAS
 • Parlaklığı ………………..….:  Parlak, ışıltılı
 • Rengi………………….….….:Şeffaf,Sarı,kahverengi,
 • Çakralar……….……….…....:Taç
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Aşk, sevgi
 • Yapısal Görünümü.…….. :Berak ,çok şeffaf.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

FİRUZE-Turkuaz : Nazara karşı etkilidir. Kaygıyı teskin eder. Cinsel cazibeyi ve kadınlık özelliklerini artırır. Takı olarak, hergün kullanılabilecek bir taştır. Özellikle gümüş içine gömüldüğünde etkisi artar ve dengeyi sağlar. Kendisini taşıyan kişilerin iyileştirici güçlerini artırır ve bilgeliklerini artırmalarına yardımcı olur. Kederli insanların kederlerini gidermede, ya da bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır. Onlara, bu durumdaki kişilerin ihtiyacı olan huzur duygusunu verir.

 • Taş……………………….…...:FİRUZE-Turkuaz
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı Mumsu
 • Rengi………………….….….:Gök mavisi, yeşilimsi mavi, Çakralar……….……….…....:Boğaz
 • Sembolü Olduğu Hususlar : Denge, Vefalı Dostluklar, iletişim
 • Yapısal Görünümü.…….. :Turkuvazın belirgin özelliklerinden biri üzerinde beyazımsı çatlakların veya altın renkli lekelerin bulunmasıdır.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Cinsel cazibeyi ve kadınlık özelliklerini artırır.
 • Kaygıyı teskin eder.
 • Kederli insanların kederlerini gidermede, ya da bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır. Onlara, bu durumdaki kişilerin ihtiyacı olan huzur duygusunu verir.
 • Kendisini taşıyan kişilerin iyileştirici güçlerini artırır ve bilgeliklerini artırmalarına yardımcı olur.
 • Nazara karşı etkilidir.
 • Takı olarak, hergün kullanılabilecek bir taştır. Özellikle gümüş içine gömüldüğünde etkisi artar ve dengeyi sağlar.

 

 

HELİATROP:

 • Taş……………………….…...:HELİOTROP
 • Parlaklığı ………………..….: Mumsu ve Donuk Camsı
 • Renkleri……………....….….:Kırmızı ,koyu yeşil
 • Çakralar……….……….…....:Kök, Kalp
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Erkeksi Enerji, Hükmedicilik, Şehit Kanı
 • Yapısal Görünümü.…….. :Koyu yeşil renkte olup üzerinde kan damlalarına benzeyen kırmızı lekeler bulunur.

 

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

GÜMÜŞ:

 • Taş……………………….…...:GÜMÜŞ
 • Parlaklığı ………………...….: Parlak
 • Renkleri…………………..….:Gri
 • Çakralar……….……….…....:
 • Sembolü Olduğu Hususlar :
 • Yapısal Görünümü.…….. :Metalik

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

İNCİ:

 • Taş……………………….…...:İNCİ
 • Parlaklığı ………………..….: Mat
 • Rengi………………….….….:Beyaz, Gri, Beyaz, Pembe,Siyah
 • Çakralar……….……….…....:------------------
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Aşk, Sevgi, Evlilik
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

QUARTZ-Kuars (kaya kristali) : Çok çeşidi ve formu vardır. En çok bilinen şifa taşıdır. Bir enerji deposudur, alır, şekillendirir Ve geri yollar, ideal bir meditasyon taşıdır. Doğal kristaller dokuları ve vücuttaki tüm sıvıları yenilerken, taze sağlık frekansları yayarlar. Mavi veya gri-morumsu kristal kalp ve boğaz bölgesinde etkindir. Yaratıcılık verir, zihinsel iletişimi kolaylaştırır. Bağışıklığı arttırırken, B vitaminini ve iyodu güçlendirerek tiroide yardımcı olur. Mavi kuvars kristali cam gibi parlatılmalıdır, Pembe kristal, aşk, güzellik, barış, bağışlama, duygusal denge oluşturur. Yumuşak ve ısıtıcıdır. Duygusal yaraları, stresi, incinmeleri ve öfkeyi giderir. İtibar kayıplarında duyulan güvensizliğe yararlı olur. Temizleyici ve şarj edicidir. H-CRT. Dumanlı kuvars kristalleri malt veya açık çikolata rengindedir. Özelliklede derin meditasyon seanslarında çok etkindir kök Şakrayı doğrudan etkiler, büyük bir huzur sağlar.

 • Taş……………………….…...:QUARTZ
 • Parlaklığı ………………..….:Camsı
 • Rengi………………….….….:Seffaf-Beyaz,Pempe,Kahverengi,
 • Çakralar……….……….…....:Karın, Kalp, Alın, Taç
 • Sembolü Olduğu Hususlar : Kainatın sonsuz gücü, Gizli güç
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Tedavi edici nitelikleri en yoğun taşlardan olan kuvarslar; beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yokeder ve pozitif enerjiyi toplar.
 • Tene temas ettirilerek kıyafet altında taşındığı takdirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjilerinden korur. (Pozitif insanlar arasında iseniz kristalinizi görünür şekilde takın. Böylece etrafınızdaki insanların pozitif enerjilerini kendi içinde toplar.) Dikkat edilecek husus; eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi gerisin geri size aktarmaya başlayabilir. (Bunu baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz.) Bu durumda kristalinizi tekrar kullanabilmek için yıkayarak, ya da bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekir. Kristalinizi bir ametistin yanına bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birisi temizlenirken diğerini kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Cep telefonu, telsiz ve bilgisayarlardan yayılan radyasyonu toplar.
 • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.

 

 

 

KAPLAN GÖZÜ-Tigereye: Cesareti artırır ve hayatınızın bir amaçtan yoksun olduğunu düşündüğünüz anlarda size amacınızı hatırlatır. Duygulara hitap eden bir taş olduğundan dolayı sevgililer arasında rağbet gören bir hediyedir. Eğer birisiyle ilişkiniz varsa kaplan gözü; ilişkide bulunduğunuz insanla aranızda telepatik bir bağ kurmanızı sağlayabilir. Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve inatçılığı azaltır. Kişinin olayları daha net algılayabilmesini sağlar. Güç ve cesaret taşıdır dayanıklılığınızı artırır ve engellere rağmen ilerleme isteği verir

 • Taş……………………….…...:KAPLAN GÖZÜ
 • Parlaklığı ………………..….: Hafif Mat
 • Rengi………………….….….:siyah ,gri, sarı, altınımsı kahverengi karışımı renklerdedir.
 • Çakralar……….……….…....:Karın
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Erkeksi enerji ve Bağımsızlık
 • Yapısal Görünümü.…….. :Parlak ve ipeksi bir görünüme sahiptir. Işığa göre yanar döner görüntüde olabilmektedir.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Cesareti artırır ve hayatınızın bir amaçtan yoksun olduğunu düşündüğünüz anlarda size amacınızı hatırlatır.
 • Duygulara hitap eden bir taş olduğundan dolayı sevgililer arasında rağbet gören bir hediyedir. Eğer birisiyle ilişkiniz varsa kaplangözü; ilişkide bulunduğunuz insanla aranızda telepatik bir bağ kurmanızı sağlayabilir. Yüzük ya da kolye olarak kullanabilir, ya da cebinizde taşıyabilirsiniz.
 • Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve inatçılığı azaltır. Kişinin olayları daha net algılayabilmesini sağlar.
 • Güç ve cesaret taşı olan kaplangözü; dayanıklılığınızı artırır ve engellere rağmen ilerleme isteği verir.
 • Hayatınızda değişiklikler yapmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olan taş kaplangözü taşıdır.
 • İnsanların iyi taraflarını görmenizi sağlayarak hayat yolunda mutlulukla ilerlemenizi sağlar.
 • Kâbus gören çocuklar için faydalıdır.
 • Kaplangözünün nazardan koruduğuna inanılır ve eskiden bu amaçla kullanılırdı.
 • Kendisini taşıyan kişilerin diğerlerine karşı daha az bağımlı olmasını sağlar.
 • Pürüzsüz yüzeyini okşayarak dertlerinizi ve endişelerinizi hafifletebilirsiniz.

 

 

 

KANTAŞI-Hematit: Koyu yeşil, kızıl damarlı elektromanyetik (yüksek demir içerdiği için). Antik mısır 'da sakinleştirici yaşam verici olduğuna inanılırdı . Kramplara, anemiye, basura iyi geldiği kabul edilir. Hamileliği kolaylaştırır kanı temizler, dolaşımı rahatlatır. Olumlu olarak ilik, timüs ve akciğerler üzerinde etkiler yaratır. H-CTR

 • Taş……………………….…...:KANTAŞI
 • Parlaklığı ………………..….: Metalik
 • Rengi………………….….….:Gri, Siyah
 • Çakralar……….……….…....: Kök,Karın, Alın
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Birey ve toplum arasındaki ilişkilerde denge.
 • Yapısal Görünümü.…….. :Hematit taşı demir gibi görünüri,siyah, gri ve kırmızımsı kahverengidir. Genellikle opaktır, yani yarısaydamdır. Çizgileri ise koyu kırmızı veya aydınlık ışıltılıdır.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • Karar verme güçlüğü çeken kişilere iyi gelir.
 • Stresi azaltır, enerji ve canlılık verir.

 

 

KEHRİBAR-Amber: Açık sarı veya portakal renklidir. İlk çağlardan kalan taşlaşmış reçine oluşumu. Elektromanyetiktir. Solar Plexus şakrasını açar, ruhsal dengeyi, zihin açıklığını, güveni sağlar. Mide gerilimlerini, omurgayı, merkezi sinir sistemini bellek kayıplarını, hücre yenilenmelerini düzenler. Sarı ve portakal renkli amberler, zihinsel ve duygusal uyumu sağlar. Amber özellikle radyasyonun, x ışınlarının, güneşin, bilgisayarların, uçakların ve diğer aygıtların yaydığı enerjilerin zararlarını azaltır. Eski çağlarda Kızılderililer ve Asyalılar tarafından kullanılırdı. Amber tespihlerin gerilimi giderdiği gözlemlenmiştir. H-T

 • Taş……………………….…...:KEHRİBAR
 • Parlaklığı ………………..….: Reçinemsi
 • Rengi………………….….….:Portakalımsı sarı, kırmızımsı
 • Çakralar……….……….…....:Tümü
 • Sembolü Olduğu Hususlar :, ılımlılık, güneş enerjisi, iyileştirme, aydınlatma
 • Yapısal Görünümü.…….. :Doğada damlacıklar, düzensiz yumrular ya da çubuklar halinde bulunmaktadır.

 

LAPİS LAZULİ : Som, mavi renklidir. Meditasyonda kullanılır, yol gösterici, ilham verici ve bilinç yükselticidir düşünceleri Organize eder. Gırtlak ve tiroid açıcıdır. Rüya bilincini arttırır. Huzursuzluğu, bellek kayıplarını, utangaçlığı ve anksiyeteyiazaltır. Beş duyu güçlendirir. DNA ve lenf sistemleri üzerinde etkilidir. Baş ağrılarına ve bazı sancılara yararlıdır . H-CTR

 • Taş……………………….…...:LAPİS  LAZULİ
 • Parlaklığı ………………..….:Mat
 • Rengi………………….….….:Derin Mavi, Mor ve Yeşilimsi
 • Çakralar……….……….…....:Alın ve Boğaz
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Duygusal, zihinsel, ruhsal beden.
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Günlük olağan yaşantınızla, zihinsel ve ruhsal gelişiminiz arasındaki dengenin kurulmasını sağlar.
 • Para getiren bir taş olduğu düşünülür ve bu amaçla kasalara koyulur.
 • Takıntılara karşı iyi gelir.
 • Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorumluluklar altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda, şifa yüklü enerjisiyle sizi canlandırır.
 • Yaşamın güzel yanlarını farketmenizi ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağlar.

 

 

LAL-Granat :Uygun kesilir ve parlatılırsa şifa vericidir. Parlaklığı önemlidir. Kırmızısı farklıdır. Isıtır, duygusal ve fiziksel enerjiyi Dengeler. Artrit ve felç durumlarında yararlıdır, eski kültürlerde bu amaçla kullanılırdı. Kaslara, böbreklere, böbrek taşlarına Yararlıdır. Yaşam ve seks gücünü arttırı, hormonları dengeler, döl verir. Kararlılığı, güveni ve kıskançlığı arttırır veya önler Portakal renklisi ısıtıcı ve enerjiktir. Yeşilli farklıdır.Geçmişi hatırlamaya yardımcı olur. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, kristal kuvars ile birlikte kullanımı etkisini artırır. Hayal gücünü kuvvetlendirir. Heyecan ve boşluk duygularına kapıldığınızda, dengenizi korumanıza yardımcı olur. Dinginlik hissi verir. Böylece yapmanız gereken işlerin üzerine sırayla ve yavaşça gitmenizi sağlar ve kapasitenizin arttığını hissettirir. Kendinizi kabullenmenizi sağlayarak sizi korur. İşlerinizi tamamlamanız için gereken canlılığı ve zindeliği sağlar. Sevgi ve şefkat duygularını güçlendirir. Tutku ve cesaret taşıdır. Yatak veya yastık altına koyulduğunda karabasanlardan korunmayı sağlar.

 • Taş……………………….…...:LAL-GRENAT
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı, Reçinemsi
 • Rengi………………….….….: Asıl olarak koyu kırmızı, morumsu eflatun
 • Çakralar……….……….…....: Kök, Taç, Kalp
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Sevgi, şefkat,Yaratıcılık, cinsellik, çekicilik
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

Geçmişi hatırlamaya yardımcı olur.

Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, kristal kuvars ile birlikte kullanımı etkisini artırır.

Hayal gücünü kuvvetlendirir.

Heyecan ve boşluk duygularına kapıldığınızda, dengenizi korumanıza yardımcı olur.

Dinginlik hissi verir. Böylece yapmanız gereken işlerin üzerine sırayla ve yavaşça gitmenizi sağlar ve kapasitenizin arttığını hissettirir.

Kendinizi kabullenmenizi sağlayarak sizi korur. İşlerinizi tamamlamanız için gereken canlılığı ve zindeliği sağlar.

Sevgi ve şefkat duygularını güçlendirir.

Tutku ve cesaret taşıdır.

Yatak veya yastık altına koyulduğunda karabasanlardan korunmayı sağlar.

 

 

JASPER: Erkeklerde, erkeklik özelliklerini artırır. Güçlü ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Sindirim sistemini ve safra kesesini güçlendirir. Endokrin sisteminde dengeyi sağlar. Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Mide ve böbrekler için faydalıdır. Kişinin kendisini sağlıklı ve güçlü hissetmesini sağlar ve fiziksel direncini artırır. Güç ve cesaret taşıdır. Kişisel bağımsızlık için gereken cesareti ve yürekliliği sağlar. Tüm çakraların dengelenmesine yardımcıdır.

 • Taş……………………….…...:JASPER
 • Parlaklığı ………………..….:Donuk camsı, yağımsı
 • Renkleri……………....….….: Kırmızı, Kahverengi, Sarı
 • Çakralar……….……….…....:Karın, Kalp
 • Sembolü Olduğu Hususlar : Sevgi ,İnanç ,Bedensel/Ruhsal,Temizleme ,Dönüşüm ,Başarı
 • Yapısal Görünümü.…….. : Tamamı değişik renklerin helezon yaptığı görünümündedir. Temel renk üzerinde sarı, kırmızı, yeşil, mavi, turuncu, kahverengi lekeler bulunabilir.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Güç ve cesaret taşıdır. Kişisel bağımsızlık için gereken cesareti ve yürekliliği sağlar.
 • Tüm çakraların dengelenmesine yardımcıdır.
 • Erkeklerde, erkeklik özelliklerini artırır.

 

 

MERMER-Marbl : Dengeleyici ve bileyici. Duygusal şiddeti frenleyicidir. Yönetici değildir ama enerji akışını organize eder. Siyah Mermer duyguları keskinleştirir, Yeşil mermer kalp şakrasını temizler, sarı mermer mantığı güçlendirir, mavi mermer temizleyicidir . H-CTR

 • Taş……………………….…...:MERMER
 • Parlaklığı ………………...….:
 • Renkleri…………………..….:
 • Çakralar……….……….…....:
 • Sembolü Olduğu Hususlar :
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

MALAKİT :Ağrıları gidermek amacıyla, ağrıyan bölgenin üzerine koyularak kullanılır. Ancak, taşın büyüklüğü ağrıyan bölgenin büyüklüğü kadar olmalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Karın ağrısı, adale kasılmaları ve romatizmaya karşı faydalıdır. Mide bulanması, araba ya da deniz tutması gibi durumlarda iyi gelir. Sakinleştirici özelliği dolayısıyla, uyumaya yardım eder. İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve onların çözümlenmesine yardım eder. Böylece kişi, taşıdığı keder ağırlığını üzerinden atarak eski neşesine kavuşur. Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır. Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.

 • Taş……………………….…...:MALACHİTE-Malakit-Malahit
 • Parlaklığı ………………..….:İpeksi
 • Renkleri…………………..….:Zümrüt yeşili, donuk yeşil
 • Çakralar……….……….…....:Kalp
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Aydınlanmış liderlik, yaratıcılık, güven, koruma
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve onların çözümlenmesine yardım eder. Böylece kişi, taşıdığı keder ağırlığını üzerinden atarak eski neşesine kavuşur.
 • Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır.
 • Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.

 

MERCAN-Coral : Kalsiyum ve kalsit. Kırmızı ve portakal renkli. Şakraları ve enerji akışını, döllenmeyi kolaylaştırır.Duygusal enerjiyi güçlendirir, kaslar, kan, kalp, yenileme sistemi, tiroit, genel metabolizma, omurga, kemikler ve doku Yenilenmesi sistemi mercanın olumlu etkilerini alırlar. Yüksek tansiyonda kullanılmamalıdır. Pembe mercan kalp üzerinde dikkatle kullanılmalıdır. Beyaz mercan, duyarlılığı, dikkati arttırır, sinirleri yatıştırır, stresi azaltır, koku alma yetisini geliştirir. Siyah mercan enerji düzeyini arttırır. H- CRT-T

 • Taş……………………….…...:MERCAN
 • Parlaklığı ………………..….:  Camsı, mat
 • Renkleri…………………..….:Kırmızı,Yeşil,Mavi,Sarı
 • Çakralar……….……….…....: Kök, Hara, Karın
 • Sembolü Olduğu Hususlar :
 • Yapısal Görünümü.…….. :Doğal mercan, tahıl veya ahşap görünümünde ve sertliğindedir. Doğal mercanın ilk ayırıcı özelliği rengi ile pütürlü ve lekeli olmasıdır. Pütürsüzleri ya düzeltilmiştir yada sahtedir

 

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Aile içinde ve arkadaşlar arasında saygınlığın güçlendirilmesine yardımcı olur.
 • Atılacak adımlarda bilinçli ve kararlı olmayı, olumsuz yargılamalara karşı güçlü olmayı sağlar.
 • Eleştiri ve zıtlaşmalar ile karşılaşıldığı durumlarda kararlılığın sürmesini sağlar.
 • Kişinin ruhsal anlayışını güçlendirir.
 • Konsantrasyon eksikliğini giderir.
 • Nazara karşı kullanılır.
 • Onaylanmama korkusu ile girişilemeyen başlangıçlar için kişiyi yüreklendirir.
 • Saflığın ve dengenin korunmasını sağlar.

 

 

MIKNATIS-Magnetite : Analiz etmek, kendini tanımak ve araştırıcılık ruhunu geliştirmeye yardımcı olan bir taş olduğu gibi, kişileri motive etmesi ve farkındalığı arttırma özellikleri de bulunur.Hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırdığı ve meditasyonlarda iç huzuru sağladığı da bilinir.

 

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

Magnetit  de sıcak bir taştır ve bundan dolayı ruhumuzu rahatlatır, huzur verir

içsel blokajları çözmemizde yardımcı olur.

Taş taşıyanını daha güçlü olarak şimdiki zamana bağladığından, yıllardır bize baskı yapan acı ve kederlerin bertaraf edilmesinde işimizi kolaylaştırır.Geride kalmış düşünce ve alışkanlıklardan kurtulmamızı sağlar.

 

 

OPAL : Bir silikat türü. Su içerir ve duygularla ilişkilidir. Duygusal yansımaları, içe dönük duyguları, aşk ve kıskançlığı Açığa çıkarır. Opal, genel engelleyici değildir, belli noktalarda etkindir. Rüyalar ve imajinasyon üzerinde etkilidir. Duyguların ve düşüncelerin dengesini ve de kolay özümlenmesini sağlar. Güneş enerjisini soğutur, uzaklaştırır. Tuz ve  Asitli yiyeceklerin zararların azaltır. CTR

 • Taş……………………….…...:OPAL
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı,Mat
 • Rengi………………….….….: Ateş Kırmızısı,, beyaz, pembe, mavi ve karışık gökkuşağı
 • Çakralar……….……….…....:Taç
 • Sembolü Olduğu Hususlar : sevgi, şefkat, umut, büyüleyici güzellik ve erkeksi güç
 • Yapısal Görünümü.…….. :Opal Taşı doğada Yumru, kabuk ,tel şeklinde bulunur.
 • Yanar döner gökkuşağı renklerine sahiptir bir özelliği de. İnsanın avuç içi ısısıyla renk değiştirmesidir

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Kızgınlığı yok eder.
 • Kişisel bağımsızlık ve özgürlüğünüzü bulmanıza yardım eder ve sizi bu yönde yüreklendirir.
 • Kişiye, kendini ifade edebilmesi için gereksinim duyduğu içsel gücü ve yürekliliği sağlar.
 • Kişiyi, kendi özgürlüğünü kısıtlayan, kendi yanlış inançlarından kurtarır.
 • Özgürlük ve bağımsızlık taşıdır.

 

ONYX-Oniks: Cinsel dürtüleri azaltır. Konsantrasyonu sağlar. Duyulan kaygılara karşı etkilidir. Gelecek kaygısını yok eder. Kadın-erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirir. Kişiyi, ihtiyaç duyduğu her konuda enerjisiyle destekler. Kontrol ve denge sağlar. Kişinin bağımlılıklarından kurtulmasına yardım eder. Nazara karşı kullanılır. Bedeni kuvvetlendirir, temizler ve canlandırır. Enerjisi damarlar için faydalıdır. Bel ağrılarını geçirmede etkilidir.

 • Taş……………………….…...:ONYX-Onix
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı
 • Rengi………………….….….:Beyaz, Gri, Yeşil, kahve tonları ile Düzgün bantları siyah
 • Çakralar……….……….…....:Kök
 • Sembolü Olduğu Hususlar :İçsel güç, yoğunlaşma, disiplin, mantık, ustalık, irade
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Duyulan kaygılara karşı etkilidir. Gelecek kaygısını yokeder.
 • Kadın-erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirir.
 • Kişiyi, ihtiyaç duyduğu her konuda enerjisiyle destekler.
 • Kontrol ve denge sağlar. Kişinin bağımlılıklarından kurtulmasına yardım eder.
 • Nazara karşı kullanılır.

 

OPSİDİAN: Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır.Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila otuz dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuya kalınmamalıdır.Kızgınlık ve öfke duygularını yokeder. Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. İçinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları farketmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer. Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır. Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.

 • Taş……………………….…...:OPSİDİAN-Opsidyan
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı
 • Rengi………………….….….:Siyah, kahverengi, kırmızı, altın sarısı, gri, mavi ,yeşil
 • Çakralar……….……….…....:Kök
 • Sembolü Olduğu Hususlar :
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Kızgınlık ve öfke duygularını yokeder.
 • Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. İçinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları farketmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer. Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır. Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.

 

 

RHODONİT:

 • Taş……………………….…...:RHODONİT-Rodonit
 • Parlaklığı ………………..….:Camsı
 • Renkleri……………....….….: Pembe yada Kırmızı
 • Çakralar……….……….…....:Karın
 • Sembolü Olduğu Hususlar : İletişim, duygusal, bedensel ve eterik bedenler.
 • Yapısal Görünümü.…….. :Alacalı ve genel olarak siyah benekleri bulunur

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

SPİNEL

 • Taş……………………….…...:SPİNEL
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı,Metalik
 • Rengi………………….….….:Renksiz, Pembe, Kırmızı, Turuncu, Mavi, Mor, Kahverengi
 • Çakralar……….……….…....:Kök
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Canlanma, ilhan, yeni umut, zafer, enerji verme
 • Yapısal Görünümü.…….. :

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

Spinel bir canlanma taşıdır ve kendinizin tüm yönlerini yeniden canlandırabilir. Stresinizi ve endişelerinizi serbest bırakmanıza yardımcı olacak ve Sitrin taşına benzer şekilde düşük enerji seviyenizi dolduracaktır. Bu taşın enerjileri, yeni düşünme yöntemleri bulmanıza ve size yaşamın zorluklarıyla yüzleşmede güç vermede yardımcı olacaktır.

Spinel taşı hem fiziksel hem de enerjik anlamda vücudunuzun toksinlerinden ve atıklarından kurtulmanıza yardımcı olacak bir taştır. Spinel, zor durumların üstesinden gelmek, vücudunuzun ve zihninizin gençleşmesi ile enerji yenilenmesi ile bağlantılıdır. Geniş renk yelpazesi nedeniyle çakralarınızı açacak ve omurganızda dolaşması için kundalini enerjilerini uyaracaktır.Spinel kişiliğinin tüm olumlu yanlarını geliştirir. Alçak gönüllülükle başarı elde etmenize yardımcı olacak ve iyimserlik ile başarısızlıklarınızı kabul etmenize yardımcı olacaktır. Bu taş fiziksel, duygusal ve eterik bedeninizi düzenleyecektir. Düzgün bir enerji akışını önleyen tüm tıkanıklıkları giderir. Aynı zamanda fiziksel zindeliği teşvik edecek ve vücudunuzdaki, kalbinizdeki, zihninizdeki ve ruhunuzdaki tüm yorgunluk belirtilerini ortadan kaldıracak.Spinel ayrıca auranızı temizler ve fiziksel bedeninizle olan bağlantılarınızı aktive eder. Aynı zamanda dünya çakranızı açacak ve topraklama enerjileri verecektir. Daha yüksek iletişim ve tasavvuf teşvik edecektir. Aynı zamanda fiziksel bedeninizdeki çakraları taç çakranızla ilişkilendirir. Spinel taşı kalp çakranızı açacak ve hizalayacaktır ve içinde nezaket, şefkat ve sevgiyi teşvik edecektir. Bu taş aynı zamanda sezginizi güçlendirecek ve duygularınıza denge getirecek. Yaratıcılığınızı arttıracak ve zihinsel açıklık sağlayacaktır.

 

SARDONYX:

 • Taş……………………….…...:SARDONYX-Sardoniks
 • Parlaklığı ………………..….:Mumsu
 • Rengi………………….….….:Siyah,Kahverengi,Beyaz,Kırmızı
 • Çakralar……….……….…....:Kök 
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Bilgelik, Cesaret, Girişimcilik, Sadakat, Konuşkanlık
 • Yapısal Görünümü.…….. :Siyah Kırmızı Kahverengi, Berrak renklerinde olup beyaz damarlı opak görünümündedir

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

 

SAFİR : Mavi, yeşil, pembe, mor, beyaz renkleri vardır, yakutla ilişikdir. Mavi safir, ilhamı, ruhsal güçü geliştirir, tiroide İyi gelir, epilepsi karşı kullanılır. Cildi koruyucu güçlendiricidir. Kötü olaylardan önce koruyucu olduğuna inanılırdı H-CRT-T

 • Taş……………………….…...:SAPPHİRE-Safir
 • Parlaklığı ………………..….:Camsı parlak
 • Rengi………………….….….: Gece mavisi, kırmızı haricinde tüm renklerde de olabilir.
 • Çakralar……….……….…....:Kök, Boğaz, Alın
 • Sembolü Olduğu Hususlar : Sadakat, Aşk, Özlem
 • Yapısal Görünümü.……..:....Safir, görünüm bakımından, kendine has patates cipsi gibi iğneli yonga benzeri bir yapıya sahiptir. Ya da canlı bir ağaç gövdesinin yırtılmış haline benzer.

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Aşkta sadakati sağlar, yanlış davranışları engeller.
 • İnancı güçlendirerek kişiye güven verir.
 • Kişiye şefkat duygusu vererek ruhsal duyarlılığını artırır.
 • Kuşkuların yokedilmesi ve kişinin ruhsal gelişime açık hale gelmesine yardımcı olur.
 • Özgürlük hissi verir.
 • Psişik yetenekleri artırır. Sezgiyi kuvvetlendirir.
 • Sinirleri sakinleştirir ve konsantrasyonu artırır.

 

 

TOURMALİN : Güç ve yaşam kaynağı kalp ve beden arasındaki uyumu, aşkı, cesareti dengeler, güçlendirir. Buna karşın Kıskançlığı ve sabit fikirliliği de uyarır. Kırmızı turmalin, yüksek dozda lityum içerdiğinden, dünyasal tüm enerjileri bilinç Düzeyinde dengeler, denge bedenin elektirokimyasal düzeyinde sağlanır. Yüksek dozdaki ağrılara yararlı olur, radyasyona Karşı etkin ve yararlı olur

 • Taş……………………….…...:TOURMALİNE-Turmalin
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı
 • Rengi………………….….….: Kırmızı, Mavi, Yeşil, Sarı, Siyah, Bronz, Pembe
 • Çakralar……….……….…....: Kök, Kalp, Boğaz
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Arınma, korunma
 • Yapısal Görünümü.…….. :Saydam-şefaf

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Denge ve uyum sağlar.
 • Kişinin amaçlarına odaklanmasını sağlar.
 • Kişinin bağımlılıklarından ve kendisini içsel olarak yıpratmasına neden olan beklentilerinden kurtulmasına destek olur. Böylece kişi kendini olayları yargılamaktan uzak tutarak içsel dinginliği koruyabilir.
 • Kişiye dinginlik vererek daha geniş görüşlü olmasını sağlar ve böylece duygusal iniş çıkışları dengeler.

 

 

TOPAZ:Duygusal yükleri ve kötümser düşünceleri ortadan kaldırır. Endişe ve depresyonun üstesinden gelmede yardımcı olur. Tüm bedeni güçlendirir, destekler, zihinsel ve fiziksel sindirime yardım eder

 • Taş……………………….…...:TOPAZ
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı
 • Rengi………………….….….:Beyaz, gri, yeşil, mavi, pembe, kırmızı, sarı.
 • Çakralar……….……….…....:Alın
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Ruhanilik, zihinsel berraklık
 • Yapısal Görünümü.…….. :Saydam-şefaf

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Şeffaf topaz (Beyaz Topaz), ruhsal bakımdan gelişmeye yardımcı olur. Bilinmeyene karşı kişiyi yüreklendirir.
 • Turuncu renkteki topazlar (Imperial Topaz); cesaret, neşe ve hoşnutluk duygularını kuvvetlendirir.

 

 

YAKUT-Ruby : Kırmızı renklidir. Krom içerir ve bu nedenle kan şekerini dengeler. Tükenen enerjiyi şarj eder ve soğuk bölgeyi Isıtır. Kalbe fiziksel ve duygusal güç verirken, aşkı, cesareti, güvenceyi, yaşam gücünü, liderlik güdüsünü ve başarıya inancı Geliştirir. Tüm duyguları şiddetle etkiler ve arttırır. Kolesterole, kan zehirlenmelerine, alkol ve kafeinden gelen zararlara Seksüel blokları olumlu etkiler verir kadınların regi dönemlerinde yararlıdır. H-CRT-T

 • Taş……………………….…...:YAKUT
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı,Parlak
 • Rengi………………….….….:Kan kırmızısı ve kırmızının değişik tonları
 • Çakralar……….……….…....:Kök ve kalp
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Tutku, İktidar, Hakimiyet, Başarı, Bağlılık, Dürüstlük, İhanetsiz Dostluk
 • Yapısal Görünümü.…….. :Saydam-şefaf

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Kendisini taşıyan kişiyi dürüst olmaya yönlendirir.
 • Kişinin gerçek doğasını, kişiliğini özgürce ifade edebilmesine yardımcı olur.
 • Kişinin özgüvenini ve cesaretini kuvvetlendirir.
 • Kişiyi kendi sınırlamalarından kurtarır, ruhsal gelişim ve mutluluk duygularını artırır.
 • Kişiyi kendisi hakkında hissettiği olumsuz duygulardan kurtarır.
 • Koşulsuz sevmeyi sağlar. Diğer insanlara karşı duyulan anlayış ve hoşgörü duygularını artırır.
 • Sezgileri kuvvetlendirerek, kötülüklerden uzak durulmasını sağlar

 

 

YEŞİM-Jade : Bazen som, bazen şeffaftır. Yeşil renkli sağlık ve yaşam vericidir. Eski Çin'de cesaret, bilgelik, adalet, verdiğine  inanılırdı. Duygusal dengeyi, aşkı, sadakati, barışı, uyumu güçlendirir, utangaçlığı ve gururu kırar. Akciğerler, kalp, timus bağışıklık sistemi, böbrekler, kan temizleme ve sinir sistemleri üzerinde olumlu etkiler verir. Etkileri kalıcı ve yumuşaktır H-CRT

 • Taş……………………….…...:YEŞİM
 • Parlaklığı ………………..….: Camsı,Parlak
 • Rengi………………….….….:Yeşil, sarı, beyaz, kahverengi, siyah, kırmızı
 • Çakralar……….……….…....: Kalp, Alın
 • Sembolü Olduğu Hususlar :Sağlık, ruhsal bilinç, korunma, negatiften arınma, cesaret, net düşünceler
 • Yapısal Görünümü.…….. :Saydam-şefaf

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Aşırıya kaçan duygusallıkları dengeler.
 • Elde tutulduğunda ısınarak rahatlatıcı bir his verir.
 • Günlük kullanım için çok uygun bir taştır. Dengeli ve iyileştirici olan yeşil rengin etkisine sahiptir. Mücevher olarak özellikle konuşmacılar ve öğretmenler tarafından kullanılabilir.
 • İçiniz korku ve endişeyle dolduğunda huzur ve güven verir. Kişinin kendini zayıf ve güçsüz hissettiği anlarda yeşimi kalbinin üzerine koyması içini rahatlatır.
 • Kendisini taşıyan kişilere akıl, cesaret ve adalet duyguları verir. Kazanılan başarının sonucunda insanın içinde doğabilecek olan kibir duygusunu engeller.
 • Kişiyi duyguların tutsaklığından kurtararak görüşünü netleştirir.
 • Zihinsel odaklanmayı gerektiren çalışmalarda yardımcı olur

 

 

ZÜMRÜT-Emerald : Androjen. Kalbi güçlendirir, uyum, bolluk, barış, sabır, aşk, sadakat, dürüstlük getirdiğine inanılır. Depresyona, unutkanlığa iyi geldiğine inanılır. İlham verir, olumlu rüyalar gördürür. Solunumu, lenf sistemini, Kanı, timusu, pankreası, kan şekerini, boşaltımı, görmeyi olumlu olarak etkiler. Genel şifa vericidir. Eskiler kan Zehirlenmesine iyi geldiğine inanırlardı. H-CRT-T ( Alüminyum katkısı varsa )

 • Taş……………………….…...:ZÜMRÜT
 • Parlaklığı ………………..….:Camsı Parlak
 • Renkleri……………....….….:Yeşil veya Koyu Yeşil (Nil Rengi)
 • Çakralar……….……….…....:Kalp
 • Sembolü Olduğu Hususlar : Sevgi, Bilgelik, Ölümsüzlük, Bereket ve Aşk.
 • Yapısal Görünümü.…….. : Saydam-şefaf

Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 • Bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendirir.
 • Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir.
 • Zümrüt sadakat taşıdır, sadakat duygusunu arttırır.
 • Başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarır ve yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir.
 • Kişiye sevgi duygusu verir. Yaşama sevincini artırır.

 

Ahmet Maranki: “Herkesin bir rengi ve kokusu vardır”
İstanbul Üniversitesi T. Endüstri Mühendisliği’ni bitiren, 1993 -1998 yılları arasında diplomat olarak görev yaptığı Azerbaycan’da eğitim alarak hem Bioenerjist hem de Ekstrasens ünvanlarını alan ve yılın en başarılı Yabancı Bilim Adamı” seçilen Ahmet Maranki ile taşlı - çakralı, renkli - auralı, kozmik ve enerjik bir röportaj...

Röportaj: Ozanay Alpkan


O.A.: Tıp doktorları bir yana; insanların da çoğu alternatif tıbba sıcak bakmaz. Şifalı taşlar, kozmik enerji ve astrolojinin sağlıkla bağlantısı gibi konulara, “siz” nasıl ilgi duydunuz? İnanmayanları ikna etmeniz gerekseydi, ne derdiniz?
A.M.: Ben Amerika’da Dibakey’nin merkezinde, tarım çiftliklerinde ve Rusya’da çok çalıştım. Devlet adına görevler yaptım orada. Rusya’da da tüm bu sistemi araştırdık ve inceledik ama bunları görmeye de gerek yoktu. Eskimez tüm metodlarda, birçok eski kitapta taşlarla, bitkilerle, astroloji ile ilgili bilgiler var. Din bu konulara el atmış çünkü bunlar insan ile ilgili. İslam konusunda yazanlar, insanlar konusunda da birçok bilgi eklemişler ama biz bunları okumuyoruz. Benim en büyük merakım da okumak. Okuduk, araştırdık.

Türkiye’de şarlatanlık olarak görülen şeylerin, yurtdışında okulu var. Burada sibernetik bile okutulmazken üniversitelerde, İsrail’de Cin Üniversitesi var. Cinler ve enerji boyutları üzerine çalışmalar yapılıyor. Bunların hepsi bilimseldir. Google’a girip Parapsikoloji yazdığınızda, dünya üzerinde on bine yakın adres verecektir size. Rusya’da, Fransa’da, Almanya’da, İsrail’de, Amerika’da ve başka ülkelerde birçok örnek var. Hadi Rusya’yı boş verin; Fransa’da kaç tane parapsikoloji merkezi var, bir bakın. Marsilya, Kanada ve Nevada’ya gidip, yerlerinde araştırma yapan birisiyim ben. 15 katlı parapsikoloji merkezleri var. Bu koca binalarda, bin tane insanın hepsi de fal bakmıyor herhalde…

Taşların enerjisi, mistik inançlarda da vardır sonra... İsa’nın İncil’inde, Musa’nın Tevrat’ında, Kuran’da ve büyük öğreticilerin öğretilerinde yer alır. Peygamberlerin sünnetinde de vardır. Örneğin “Yüzük takınız” denmiştir ama kimse ne denmek istendiğini düşünüp, anlamadığı için uygulanamamıştır. Örneğin kulağınıza bir küpe takıyorsunuz, o tiroidinizi tetikliyor. Oysaki absorblaması lazım. Kulağınızın memesi de ana rahmindeki insanı ve beyni temsil eder örneğin ve bu nedenle kulağınıza ne taktığınız çok önemlidir. Taş çok önemlidir ve biz taşları kitaplarımızda, bilimsel olarak anlatıyoruz. Örneğin Topaz’ın aurasını, yaydığı enerjiyi görüntülüyor ve gösteriyoruz. Yani konu sadece taşı anlatmak değil, taşta ne olduğunu anlatmak. Bir de “aklı, gözüne inen” insanoğluna gösterebilmek gerek.

“Enerji emici bir yüzük takanın; cinsel içgüdüleri kaybolabilir, çocuğu olmayabilir”

Taşın şekli de çok önemli bu arada. Kristalin yaydığı yoğun bir enerji vardır örneğin ve kristaller çok etkilidir. Bu odada size yönelik bir kristal olsun mesela; ağrınızı giderebileceği gibi, tersine, ağrı da yapabilir çünkü şekil de çok önemlidir. Neden benim evimin çatısında bir prizma var mesela? Oradan aldığı enerjiyle tedavi mi oluyor insanlar? Rahatlıyorlar mı, huzur mu buluyorlar? Kristal, üçgen, açılar… Bunlar neden önemli? Çünkü hepsinin bir enerjisi var. Elbisenizin rengine göre taş takarsanız, sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Örneğin, 40 - 45 yaşında, menopoza girmiş, hormon kaynaklı sıkıntıları olan bir kadın kulağına, enerjili bir küpe takarsa; yüksek tansiyon veya migren gibi sıkıntıları olabilir mi? Oluyor, bunları yaşıyoruz. Veya evlenme yaşında bir genç, enerji emici bir yüzük takarsa; cinsel içgüdüleri kaybolabilir, çocuğu olmayabilir. Bunlar çok önemli şeyler. SPA merkezlerinde, taşla terapiler vardır. Biz bunu dünyada ilk defa, taşın enerjisini görüntüleyerek sunuyoruz. İnsan bedeni üzerindeki enerji merkezlerinin taşları vardır. Herkesin bir rengi, taşı ve kokusu vardır. Sesi vardır.

Tabii bu taşın yine sadece rengi değil masası ve üzerindeki kesikler önemlidir. Tene değmesi gerekir. Ayrıca daha önce belirttiğim prizma şekli ve kesiklerin açıları çok önemlidir çünkü enerjiyi toplayıp aktarırlar. Açıları doğru ayarlayamazsanız, enerjiyi de alamazsınız. Hepsi doğru ise canlanırsınız, yoksa takmanızın hiçbir manası yoktur. Prizmanın bu özelliğini de bilimsel olarak gösteriyoruz. Sadece anlatarak, toplumu inandıramazsınız. Bilimsel veriler de sunmak gerekir.

Hazırladığımız tüm setlerde bu verilerden hareket ediyor, taşları ve takıların formunu, buna göre hazırlıyoruz. Kalıplar da bizimdir. Özel olarak Hindistan’da hazırlanıp gelmiştir. Gümüşü orijinaldir, buradaki gümüşler gibi değildir. Taşlar orijinaldir. Kalıplar da Kozmik Bilim olarak bize aittir. Bizim kozmik takılarımız farklıdır. Üzerindeki taşlara dokunduğunuzda; sivrilikleri, piramitleri fark edersiniz. Arkaları açıktır ki tene temas etsin, taşın enerjisi buradan mide kanalı, böbrek kanalı, pankreas kanalı, idrar kesesi kanalı gibi ilgili organlara ulaşsın. Enerji eksikliği varsa arttırsın, fazlalığı varsa absorbe etsin. Bunları yapmadığınızda, netice alamazsınız.

Sonra mesela birisinin kullandığı taşı kullanmak da iyi değil. Beğenseniz, size hediye etseler; taşın size alışması 3-4 ay. Belki de hiç alışmayacak, sıkıntı yapacak. Tabii bir de temizlik konusu var; nasıl tabaklar kirleniyor, saçınız kirleniyor. Taşlar da kirleniyor. Hatta öyle bir kirleniyor ki, siz toplumda önemli birisiniz mesela; bir ortama giriyorsunuz ve yakanızda bir broş var. Oradaki tüm kötü enerjileri üzerine topluyor. Hemen temizlemeniz lazım o taşı. Temizleme de sularla, sirkeyle ve toprağa gömülerek yapılır. Aslına döndürerek yani bir bakıma…

“Piyasadaki taşların coğu; taş, cam veya mika tozlarından yapılmıştır maalesef…”

O.A.: Taşların enerjisi kadar ebat ve renklerinin de iyileşmeye katkısı var mıdır? Neden?
A.M.: Tabii, mesela 17 kadar mor taş çeşidi vardır ve bunların en güçlüsü de ametisttir. Moraliniz bozuksa, mora bakacaksınız. Müthiş bir şey… Bununla kendinizi dengelediniz, güzel ama akik ile de kalbinizi dengelemeniz lazım. Sitrin ile midenizi, Aytaşı ile haranızı, Kırmızı Akik ile cinsel organlarınızı dengelemeniz lazım. Bunlar biraz pahalı taşlar sonuçta ve hepsinin dalga boyları, yaklaşık olarak aynıdır. Diyelim ki Sitrin’in dalga boyu 3,5.10 üzeri 5’tir. Biz 4,5 ile 5,5 arası taşları, bu gruptan sayarız. Dolayısıyla, o organda faydasını gösterir. Diyelim ki Kök Şakra’nızda -yani kırmızı bölgenizde- sıkıntı var ama taşınız da mor, Ametist. Onu dengelemek için burada Kırmızı Akik’i mutlaka kullanıyoruz. Bu arada şunu da söylemek lazım, piyasadaki taşların çoğu –maalesef- taş, cam veya mika tozlarından yapılmıştır. Neden? Pahalı oldukları için. Çok acı bir şey…

"Bütün Osmanlı Sultanları, Lal Taşı takmıştır"

O.A.: Taşlar ile çakraların bağlantısı nedir? İnsanların auralarını görmek nasıl mümkün olabiliyor? Çakralar, auralar ve taşları bir arada değerlendirmek gerekse; ne tür bir bağlantıdan söz edebiliriz?
A.M.: Kristale güneş ışığını vurduğunuzda, yedi renk çıkıyor bakın. Yedi renk ne ile alakalı? Bizimle alakalı. İnsanda yedi şakra, yedi salgı bezi var; mor, lacivert, sarı, yeşil, mavi, turuncu, kırmızı. Yedi kat semadan alınan bir enerji. Yaratıcı insana her şeyi vermiş ve biz de bunu almak için taşları kullanabiliriz… Hara Şakrası’nın taşı Aytaşı’dır, Karın Şakrası’nın Sitrin’dir. 1. Şakranın yani Kök Şakrası’nın taşı kırmızıdır. Bunlar nedir? Akik, Mercan, Lal Taşı. Lal taşı yoğun bir enerji verir, içgüdüleri tetikler. Bütün Osmanlı Sultanları Lal Taşı takmıştır mesela; yüksek enerji vermesi için. Yedi taş, yedi renk çok önemli. Yapılan çalışmaların bilimsel olması da çok önemli. Bu nedenle, oluşturduğumuz kozmik takı setlerinde de yedi renk var. İki yıl da garanti süresi vardır.

Ayın karnı büyür, “At” der…

Düşünelim biraz. Taşa ışık gelince yedi renk veriyor. Nasıl oluyor? Kristal olduğunda, kesildiğinde veriyor. Diyelim ki siz bir yerden güneş enerjisi alamadınız. Güneş burada iken sizin tablanız başka tarafa bakıyorsa, alamazsınız çünkü taşlar, kainatta olan güneş enerjisini insan bedenine aktarıyor. Bu nedenle taşların kenarına onlarca prizma yapıyoruz. Biri olmasa diğeri mutlaka ışığı yakalayacak, yedi renginizi besleyecek. Bir de rengin rengi var. Bir alana bir bedava gibi… Yani o yedi rengi bir de mor taşla aldığınızı düşünün örneğin, daha da büyük bir enerji alacaksınız demektir. Bunları da düşünen yok.

Bir de dikkat ederseniz, bizim erkek yüzüklerimizde hilal şekli vardır, yıldız vardır. Bunlar çok önemlidir, astrolojik değer taşırlar. Kuranda ve bütün mistik kitaplarda “Ayın hareketinden, gökteki yıldızlardan ibret almaz mısınız?” diyor. Demek ki bir şey var… Ay bir hilal oluyor, bir yarım, bir dolunay… Bunlar da ne oluyor? Örneğin biz arınma (detoks) yapıyoruz. Ayın 9’unda başlıyoruz. Ayın karnı büyüyor büyüyor. Ne diyor? At. 15’i dolunayda da yağ-limon içiriyoruz, bir temizlik yapıyoruz; avuç avuç taşları, kumları, çakılları atıyoruz vücuttan… Dolu balon şişmiş, biz onu deliyoruz ve bütün pisliğini atıyor. Ve neden bu ülkede bunlar konuşulmuyor? Neden hekimlerimiz, uzmanlarımız bunları anlatmıyor? Amerika’da, Avrupa’da ve Rusya’da detoks çok yaygın. Aynı şekilde Odessa’da, Marsilya’da, Adriyatik’te ve daha birçok yerde detoks kampları çok yaygın. Neden ülkemizde yaygın değil, düşünmek gerek. İşte biz, tüm bu sistemi, “integratif tıbbı” kullanmaya çalışıyoruz. Taşlar da bu integratif tıbbın, önemli ve vazgeçilmez bir parçası, bir bölümüdür.

“Kırmızı bir odada ancak 'aşk' yaparsınız”

Bir: bilimsel olarak ifade edilmiştir ki bedene enerji verir. İki: ölçülerek belli bir desibel, hertz ve cycle enerji boyutları vardır. Üç: renkleri itibarı ile de faydaları vardır. Şu koltuğun mor renginin de bir dalga boyu vardır. Örneğin; kırmızı bir odada siz ancak aşk yaparsınız çünkü Kök Şakra’nız açıktır. Nasıl ki Lacivert odada düşünebilirseniz ve sevgi üretemezseniz, kırmızı odada da düşünce üretemezsiniz. Bunların hepsi bilimseldir. Maalesef ülkemizde biz bazı konularda zorlanıyoruz, İslam toplumu olarak. İşte, “Taşların enerjisi olur mu?” gibi… Oysa Peygamberler ve büyük öğreticiler, “Yüzük takın” diye hüküm vermişlerdir ama hangi taş olduğunu bileceğiz, o çok önemli.

Ayrıca, bu fikrin savunucusu olan Selçuklu ve Osmanlı’da 400 seneye yakın bir süreçte ve 100’e yakın Darülşifa’da, Edirne Darülşifası’nda; renk odalarında, su sesi ve taşlar ile insanlar tedavi edilmiştir. Şu anda da Edirne Darülşifa’sına giderseniz -valilikçe yapıldı- ve yeşil odaya girerseniz; kalp hastalarının su sesi ile tedavi edildiğini göreceksiniz. Ne oldu şimdi bunlar? Yerlerini “modern” kimyasal ilaçlara ve teknolojilere bıraktılar. “Modern tıbbın gereği” diye, yüzlerce yıl şifa vermiş o tarihi Darülşifalar şimdi restore edilip halı mağazası oldu. Tabii ki modern tıbbın engin tecrübelerinden istifade edelim, hekimlerimizin kontrolünde olalım ama kozmik bilim olarak biz de diyoruz ki; bu tedavilere yardımcı olarak -hastaları ancak hekimler tedavi eder- “Ne renk elbise giyeceğinizi, odanızı hangi renge boyayacağınızı bilin”. İkinci olarak, -özellikle hanımlar çok meraklılar takıya çünkü yıllara dayanan bir kültür bu- hangi taşı, ne şekilde, ne zaman, nereye ve hangi saatte takacaklarını bilmelerini öneriyoruz. Aynı şekilde bitkilerin, termal suların, nokta masajının, detoksun, doğanın, güneşin, astrolojinin, yıldızlarınızın-gezegenlerinizin de sağlığa büyük katkıları olduğunu ve bunları bilip kullanırlarsa, çok daha sağlıklı yaşayacaklarını, hastane kapılarını çok daha az aşındıracaklarını düşünüyor, bu yöndeki kanaatimizi söylüyoruz. Kainattaki 400 bin çeşit bitkinin, sadece inekler yesin diye yaratılmadığını düşünüyorum. Canım sıkkınsa Sarı Kantaron içiyorum örneğin. Midem rahatsızsa patates yiyorum ama kızartarak kendimi yok etmiyorum. Bakın patates sarıdır. Rengi mide şakrasının rengidir ve şekli de mide gibidir.

O.A.: Çok güzel söylüyorsunuz ve ben de doğanın şifasına inanıyorum ama o kadar çok alt başlık var ki, hepsini nasıl toparlayacağız?
A.M.: Doğru taşınızı, renginizi, kokunuzu bulacaksınız. O kadar zor değil. Kitaplarımızdan yararlanabilirsiniz veya ücretsiz danışma hattımızı arayabilirsiniz. Sizin psikolojik bir sıkıntınız var veya depresyon ilaçları kullanıyorsunuz diyelim. Tepe Şakranız ile ilgili bir durum olduğu için reyhan, lotus veya günlük kokularını tercih etmeniz lazım ki psikolojiniz düzelsin. Ama siz bunun yerine gül kokusu kullanırsanız -sizin kokunuz olmadığı halde- eşiniz de sizden memnun kalmaz. Bir filmde bile işlenmişti; kadın bir koku sürüyordu, adam kadından uzaklaşıyordu. Başka bir koku sürüyordu, yaklaşıyordu. Biz tüm bunları toplumla paylaşıyoruz işte. Taş deyince, sadece şekli güzel bir taş olması yeterli değil. Örneğin bu taşların gümüş üzerinde kullanılmasını öneriyoruz. Hanımlara altın olabilir belki ama erkeklere önermiyoruz çünkü bunları da araştırdık ve hem mistik boyutta hem de büyük öğreticilerin koydukları kurallarda böyle. Bizi programlayan yaratıcı, bizim neyi yiyip-içmemiz, neyi takıp-takmamamız gerektiğini, prospektüsümüzde bildirmiş ve neticede bakıyoruz ki % 100 üst üste oturan doğrular çıkıyor ama siz bunları bilmeden taşınızı takarsanız, bir takım sıkıntılar çekebilirsiniz.

Bunları bilmek lazımdır. Örneğin Gümüş, Titanyum ve Alüminyum; bedene müspet enerji yayarlar. En güçlü enerjilerden biri ise Kabe’deki Hacer-ül Esved taşındadır. Bu taşa insanların mutlaka dokunması lazım “Ben geldim diye”. Hac sırasında bu taşa değebilenler değiyor, değemeyenler uzaktan bakıyor. Bu taş belki de o bilgileri kaydediyor ve belki bir gün bir hesap günü olduğunda; o taşlar size şahitlik ediyor. Taşların bu tür bir kayıt alma fonksiyonları da var. Artı, bedendeki açlık-tokluk hisleri ile de ilgili enteresan şeyler vardır. Peygamberler zamanında mesela, aç kalınan günlerde mideye taş bağlanırmış. Acaba onlar bedene, mideye enerji mi veriyordu? Araştırılması lazım.

Bir de şunu hatırlayalım; kainattaki hiçbir şey boşuna yaratılmamıştır, organlarımız da. Örneğin, “Safra kesemi aldırdım, artık rahatım” diyemeyiz. Aldırdıysak, kalın bağırsak problemi olmadan yaşayamayız. Bedenimiz bir saat gibidir. Siz o saatteki 100dişliden birini çıkarsanız, saat düzgün çalışır mı? Yaratıcının verdiği formatı bozmayalım...

 

 

 

 

YEŞİM

SARDONİX

SPİNEL

RHODONİT

MAGNETİT

MERMER

LAL

KEHRİBAR

İNCİ

GÜMÜŞ

HELİATROP

DİAMOND

CHRYSOLİTE

BERİL

BAKIR

ALTIN