NASIL ORTAYA ÇIKTI

Alfredo Castelli, arkeolog Martin Mystere karakterini 1982'de başlattı. Bu serinin en büyük özelliği ilk defa olarak klasik macera bağlantılarını yıkıp, popüler çizgi roman serilerini kültürel fikirlere açmıştır. Her sayı aslında tarihi, coğrafi, antropolojik, ve sosyolojik merak açısından oldukça zengindir. Bu kültür Bonelli'nin çizgi romanlarına geniş bir şekilde girmiş ve karakterleri sayesinde yoğun bir ilgiyle karşılaşmıştır.


 1982 yılında ilk kez yayınlanan Harvard mezunu bir arkeolog olan Martin Mystère karakteri, klasik çizgiroman öykü kalıplarının dışında, evrensel anlamda dünya kültürüyle ilgili değişik fikirlere aşinadır. Bu sayede de her sayısında tarihi, coğrafi motifleri kullanarak antropolojik ve sosyolojik izdüşümlerle zenginleştirilmiş konulara el atmıştır. Zira bu çizgiromana başlığını veren kahraman olan Martin Mystère, eğitim aldığı üniversitenin arkeoloji bölümünden mezun olmuştur, bununla birlikte bazı konularda da sonradan uzmanlaşmıştır. Arkeoloji, sanat tarihi, sibernetik, dünyanın gizemleri onun daima ilgisini çekmiş, ayrıca lokal kalmış yerel kültürlerle de ilgilenip, 'herşeyi bilen başbelası' konumunun içini her zaman doldurarak kendisiyle görüşenleri sürekli şaşırtmıştır. Ancak o, kesinlikle bilgiçlik taslayan ve kibirli bir akademisyen değildir. Esprili kişiliğiyle bilhassa kendi hatalarıyla ilgili şaka yapmayı ve kendisine takılmayı seven bir yapıya sahiptir. Ezoterik sırları ilk öğrendiği ve mistik 'üçüncü gözü' kazanmasına yardım eden hocası Bilge Kut Humi'nin eğitimine girerek Tibet'de bir manastırda bir süre yaşamıştır. Kendisini insan ırkının hakiki orijinlerini yeniden canlandırmak ve kaybolmuş uygarlıklann izini bulmaya adamıştır. Martin Mystère insanlığın sırlarla dolu geçmişinin yok olmuş bir medeniyet olan Atlantislilere dayandığını düşünmektedir.

KİMDİR MARTİN MYSTERE

Martin Jaques Mystere 26 Haziran 1942'de New York'da doğdu. 1964'de Harvard Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nü bitirdi daha sonra da bazı konularda uzmanlaşmıştır (arkeoloji,sanat tarihi,sibernetik). 1965'de anne ve babasını bir uçak kazasında kaybetti ve ailesinden kalan tüm mal varlığını çalışmaları için harcadı. Boston'da kibernetik kurslarına yazıldı; oradan Paris'e geçerek Sorbonne'da arkeoloji öğrenimi gördü, daha sonra da Floransa'da Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti.
1973'de ilk kişisel araştırma gezisine çıktı ve bilim dünyasına katıldığı yıl olan 1978'e kadar asistanlığını yapan ve sonrada onun en azılı düşmanı olan  arkadaşı Sergei Orloff'la birlikte Hindistan'a, Mohemjo Daro'ya gitti. Bu ülkede  Sergei ile birlikte Bilge Kut Humi'den tüm hayatı boyunca onu etkileyecek yoga ve gizli egzotik disiplinleri öğrendi. Sergei ile buradaki eğitim bittikten sonra Kut Hami tarafından kendilerine 15.000 yıllık Atlantis ve Mu'dan kalma birer ışın tabancası verir.(Orj. adı: Murchadna) Bu tabancaların biri öldürmekte biri ise sadece bayıltmaktadır. Sadece Martin ve Sergej'in elinde silah olarak kullanılabilen Murchadnalar normalde Başka insanların elinde sadece  birer oyuncak kadar zararsızdır.Murchsdna isimli ışın tabancaları  Bu ikisinin de hayatını etkileyen en önemli olaylardan biri olmuştur. Martin'in silahı sadece bayıltıp ve uyuştururken, Sergei'in silahı ise öldürmektedir.Martin Yeniden Amerika'ya döndüğünde ilk kitabı olan "Geçmişin Sırları"nı yayınlayarak üne kavuştu.


Sürekli, arkeologların ve bilim adamlarının görmemesizlikten gelip açıklayamadığı konularla ilgilendiği ve çözüm getirdiği için basın, kahramanımıza "İmkansızlıklar Dedektifi" adını verdi. Hakkında bir sürü efsaneler. söylentiler çıkarıldı. Dedektifin hiçbir zaman doğrulamamasına rağmen, kendisinde 15.000 yıllık nereden geldiği bilinmeyen bir ışın tabancası olduğu iddia edildi...
Zengin olmasına rağmen sosyal demokrat bir görüşe sahiptir. Vietnam savaşı sırasında Amerikan müdahalesine karşı çıktığı için bir kaç ay gözaltında tutulmuştur. Barış yanlısı ve insan haklarını koruyan bir çok derneğin üyesidir. S.O.S. Dünya gezegeni adlı kitabı, en çok okunanlar listesine girmiştir. 1978'de

* 1979'da bilim dünyasından ansızın yok olan arkadaşı Sergej Orloff ile ortaklığı bitti. Sergei Orloof, Martin Mystere'nin bir numaralı düşmanı ve acımasız bir katile dönüşmüştür. hakkında kesin bilgi verilmeyen bir keşif gezisinden dönüşte Amerika’ya. esrarengiz bir şekilde günümüze kadar yaşayabilmiş bir Neanderthal adamı (ilkçağ insanı) getirdi. Uzun bir bürokratik savaştan sonra bu adamın velayetini elde etti. İçgüdüsel güçleri, kuvveti, çevikliği normalin üstünde olan bu ilkel adamın adını Java koydu. Şimdi Java onun en yakın dostu, aynı zamanda asistanıdır.  Martin Mystere, Java'dan önceki asistanı DIANA LOMBARD' ile uzun bir nişanlılık döneminin ardından evlenmiştir.

*işte bu yolculukta  Sergei ile yoları ayrıldı  Sergei bulduklarını kendi çıkarları ve dünyaya hakim olmak için istiyordu. Ve yaptıları kavgada çıkan yangın sonucu  Sergei bir elini ve yüzünün yarısını kaybetti. Adamları onu gobi çölünde ölmek üzere iken buldular ve tedavi ettiler ışın silahını kopan kolunun yerine taktılar ve onu gizlemek içinde bir kanca eklediler.Her defasında martini ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Tabi martinde onu ama yinede ikisi de her defasında  bunu kıl payı kaçırırlar…..

DOSTLARI KİMDİR

JA

Martin'in asistanı Java, milyon yaşındadır: Aslında Java gerçek bir 'Neandertal İnsanıdır'. Amerika'ya Himalayalardaki keşfedilmemiş bir vadide saklı bulunan, gizemli 'Şeffaf Gölgeler Şehrinden' Sergej ORLOFF un elinden kurtararak Martin tarafından Amerikaya getirilmiştir. Martin dramatik bir macera sonucunda Java'nın saygısını ve sevgisini kazanıp, bakımını üstlenir. Yaşlı adam modern medeniyete geldiğinde çok fazla problemle karşılaşmadan nasıl adapte olacağını öğrenir. Java dilsizdir ve kendini sağır-dilsizlerin kullandığı dille ifade eder; akıllı ve anlayışlıdır. Olağanüstü bir sezgiye ve fiziksel kuvvete sahiptir ve birden çok kere Martin'i umutsuz durumlardan kurtarmıştır.

DİANA LOMBARD

Mystere'nin sarışın, güzel, sosyal hizmet görevlisi olan nişanlısı Diana LOMBARD'dır. Diana genellikle Martin'in maceralarını paylaşır ve inatçı erkek arkadaşının parmağına yüzüğü geçireceği günü bekler.  

ANGİE

Bizim MP Yayıncılık tarafından basılsan Efsanevi Maceralar albümlerinden tanıdığımız, sarışın, saf, ama bir o kadar da güzel ve şirin Angie, ulu orta soyunmayı çok sever, genellikle gizli işler peşinde koşan İngiliz Dee ve Kelley ile birlikte "Martin Sevgilim"in başına bir sürü iş açar. Ama Angie, hiç bir zaman kötü niyetli değildir, saflığının kurbanıdır. Beraber bir maceraları da İstanbul'da geçer.
                                                                  

TRAVİS TRAVİS

Martin amca'nın new york polis teşkilatındaki müfettiş dostu. polisin çözmekte zorlandığı gizemli vakalar olduğunda marty amca'ya başvurur, marty amca da başı otoriteyle derde girdiğinde ki, bilindiği üzere sıklıkla olur bu- ona başvurur. adı ve soyadı ilginç bir şekilde aynıdır ama biz onu sadece "travis" olarak biliriz. maceradaki "mantık"ı temsil eder, her yerde tanıdıkları olduğu için Martin nerede olursa olsun polis teşkilatından yardım görür. Bir macerada bulmaca salgınından etkilenip Martin’i öldürmeye kalkması dışında her zaman sadık arkadaşıdır.

CHRİS TOWER

"Elsewhere", "Başka Bir Yer" in başı", Martin'in üniversiteden arkadaşı gizli olaylarda Martin'i bilindik bir şekilde kaçırıp "Başka Bir Yer"e getirip bilgilerini onunla paylaşır. Sanki hep Martin'i izler gibidir, başı sıkıştığında kendisini Başka Bir Yer de bulur Martin Amca. Bir keresinde Angie, Chris Towers'a asılmıştı yanlış hatırlamıyorsam

Başka Bir Yer ise devlete bağlı gözüken ancak yerini kimsenin bilmediği, çok üstün teknolojilerle donatılmıştır , Atlantis ve mu ya ait teknolojik buluntuları ,doğa üstü ve parapsikolojik olayları. üstün zekalıları insanları inceleyip, ülkelerine gelebilecek, olası tehlikeleri ve avantajları araştıran birimin adı ve ikamet ettiği yer. kimse bulamaz çünkü çok üstün teknolojilerle donatıldığından görünmez bir kalkanla gizlenmiştir

KOOT HOOMİ (Kut Humi)

Aghorti'den, gerçek dünya ve doğaüstü mekan arasında bulunan eski zamanlardan kalma bir kale, bir bilge. Kendisi, bir zamanlar Martin Myster'in akıl hocasıydı, aynı zamanda Martin'in baş düşmanı Sergej Orloff'un da. Martin ve Orloff'a Atlantisten Kalma MURCHADNA adında özel güçlere sahip olan silahlar verdi. Martin'in silahı geçici felc edib bayıltırken Sergej'in silahı ise Kalp kirizine nede olup ödürmektedir

 

DÜŞMANLARI KİMDİR

SERGEJ ORLOFF

Herkes tarafından bir Maceracı -sanat duayeni- ve hayırsever olarak tanımaktadır; sadece Martin Mystere bu ünlü kişiliğin görüntüsünün arkasında saklanan şahsın gerçekte haysiyetsiz bir katil olduğunu bilir. Martin ve Sergej yıllardır arkadaştılar ve onlara özel bir ışın atan birer silah veren Kut-Humi'nin öğrencileriydiler. Aynı ilgi alanlarına ve hemen hemen aynı tür bilgiye sahipler; ama Sergej bu bilgisini kötü emelleri için kullanmaktadır. Suratı bir yangında feci şekilde yaralanmış ve suratını bir maskenin ardında gizlemektedir. Ayrıca bir kolu takmadır ve silahını burada saklar. Zıtlıklar içeren, karmaşık ve her zaman hareket halinde olan bir karakterdir.

KARA ADAMLAR

Medeniyetin doğuşundan beri "farklı" olan ve alışageldik düşünce yapısını altüst edecek her şeyi yok etme amacı olan bir birliktir: UFO’ların varlığı, bizimkinden daha üstün bir medeniyetin varlığına dair kanıtlar, "Merkez"in ortaya koyduğu teoriler ve alelade bilinen şeylerle örtüşmeyen tarihi ve bilimsel bulgular. Kara Adamlar politika, endüstri, kültür ve dini sektörlerde en üst konumlara ulaşmışlardır ve gizlice tarih sürecini şekillendirmektedirler. İsimlerini görevleri sırasında giydikleri siyah takımlardan ve gözlüklerden alırlar. Bir süre için Martin Mystere'in babası da amaçlarının iyiye yönelik olduğunu düşünerek bu grubun içinde yer almış, lakin bu grubun gerçek doğasını keşfettiğinde isyan edip birliği terk etmiştir. Ertesi gün karısıyla birlikte gizemli bir uçak kazasında hayatını kaybetmiştir.

 

JOHN DEE VE EDWARD KELLY

Elizabeth devrinin saray majisyeni Dr. John Dee ( 1527-1608 ) astrolog, matematikçi, filozof, simyacı, kabalacı, Büyücü  vs   ve asistanı Edward Kelly (1555-1597) Adındaki  iki bilim adamının soyundan gelen ve isimleri ataları ile aynı olan iki güvenilmez ve karanlık tipler.Dee ve Kelly de ataları gibi büyü.okülitzm ve karanlık işlerle uğraşmaktadırlar.Sürekli birbirleri ile didişirler. Atalarından kalan birçok gizemli eşyaya, kitap, harita ve bilgilere sahiptirler, güç ve zenginlik elde etmek için bu bilgilerin peşinde koşarlar. Fakat atalarının aksine son derece beceriksiz ve bir o kadarda komik iki tiptir. Ne kadar kaçınsalarda her defasında yolları ,Angie ve Martin ile kesişmekte, Martinin başına bela olmaktadırlar. Çıkarları için dost görünmeye ve işbirliğine yanaşsalarda hiç de  öyle değildirler Hatta bir kaç kez Martini öldürmeye dahi kalkışmışlardır.

 

MR JİNX

 Bir tür "teknoloji şeytanı"dır. Modern bilgisayar teknolojilerini kullanarak insanoğlunun en gizli ve derindeki hayallerini çocuk oyuncağıymış gibi kurcalayabilir. Bilindik "şeytanla yapılan anlaşmalar" gibi, onun icatları da denemeye kalkabilecek kadar akılsız insanlarda yıkıcı etkiler yaratabilir.  

 

NE ANLATIR BU MARTİN MYSTERE

Martin Mystere bizlerde seksenlerin sonlarına doğru piyasaya çıkmış bir karakter. Çoğu çizgi-romanda olduğu gibi isim değişikliğine gidildi ve ATLANTİS adı altında yayınlandı. Kısa sürede çok büyük satış grafiği yakaladı. Bunun arkasındaki sır neydi? Martin Mystere aslında Türk çizgi-roman severine görmeye alışık olmadığı formüllerle geliyordu. Her şeyden önce okuyucuya klasik macera kalıplarının dışında, titizlikle araştırılmış ve yazılmış, kaynağını dünyanın dört bir yanındaki esrarengiz mitlerden ve hikayelerden alan senaryolar vaat ediyordu. Martin Mystere’ın uğradığı şehirlerin mimari yapıları bile gerçeğinkine uyuyordu. Bu gerçekçilik hissi, okuyucunun sanki bu hikayeler şu an dünyanın herhangi bir yerinde oluyormuşçasına keyif almasını sağlıyordu. İkinci bir yenilik ise artık maceraların kahraman merkezli olmaktan çıkıp, hikayeye dayalı olmasıydı. Martin Mystere olayların merkezinde gibi dursa da aslında kontrol hiçbir zaman onda değildi, o sadece bir “izleyici”ydi. Belki Martin Mystere’ın bu kadar sevilmesindeki bir başka neden de budur. Ünlü profesör Martin Jacques Mystere, birden fazla yabancı dil bilse de, uygulamalı sibernetik, güzel sanatlar, arkeoloji ve bilgisayar programcılığı dahil olmak üzere çok geniş bir perspektifte uzman olsa da, her zaman hikayenin yanlış zamanda yanlış tarafında bulunan sıradan insanı olmaya mahkumdu. Hani Hitchcock filmleri vardır, adamın birini casus zannederler de adam kendini entrikaların içinde bulur. Tıpkı bunun gibi Profesör Mystere her olayda gizemleri okuyucuyla beraber çözer


Mystere’ın hikayelerine bakacak olursak iki temel motifle karşılaşırız. Bu iki motif zaten bu gizemli hikayelerin birbirleriyle bağlantısını oluşturan unsurlardır. İlki geçmişimizin zannettiğimiz kadar bilindik olmayışıdır. Bu çizgi-romanı Türkçeye ilk çeviren Tay Yayınları’nın ATLANTİS adını vermesinin de sebebidir.Çünkü Martin Mystere, günümüzden yirmi-yirmi beş bin yıl önce iki büyük uygarlık, Atlantis ve Mu, olduğunu ve bunların büyük bir savaşta birbirlerini yok ettikleri efsanesi üzerine kuruludur.

 

 

 

Ama tabii ki onlardan geriye dünyanın çeşitli yerlerinde bizlerin bulmasını bekleyen kalıntılar kalmıştır. Daha önce dediğim gibi hikayelerin bizi gerçeğe en çok yaklaştırdığı noktalardan birisi budur. Günümüzde oluşturulan, kısaca komplo teorileri olarak adlandırdığımız, senaryoları (en klasik örneği Mısır piramitlerini uzaylıların yaptığıdır) destekleyerek bizleri “acaba?” demeye zorlar sanki. İkinci bir motif ise kaderciliktir. Modern insan bu kalıntıların varlığını bilmediği gibi asla da öğrenemeyecektir, öğrenmemelidir. Çünkü bu şu anda sahibi olduğumuz tüm toplumsal, ekonomik ve kültürel sistemlerin çöküşünü hazırlayabilir.

Düşünsenize bir sabah kalkıyorsunuz ve Mısır hükümeti bilinmeyen bir ırktan kalan çok güçlü bir silahla bütün dünyayı yok etmekle tehdit ediyor. Peki bunların duyulmasını kimler engelleyeceklerdir? Kara Adamlar! Evet Men In Black filminde de gördüğünüz (gerçi onların amacı sadece uzaylıların duyulmasını engellemekti) kruvaze takım ceketli şahıslar. Bu uğurda insan öldürmekten ve gerekirse bu gizemli kalıntıları yok etmekten çekinmeyen, kökleri bütün dünyaya yayılmış karanlık bir örgüt. Martin Mystere bu kadere her macerasında karşı çıkar, tam kazandığını düşündüğünüz bir sırada Kara Adamlar bir yolunu bulup onu engellerler. Kısaca Martin Mystere’ın bu kadar tanınıp sevilmesinde faktörler bunlardı.Martin Mystere onu popüler yapan öğelere sadık olarak maceralarına devam ediyor. Bize ise keyifle okumak kalıyor